Ziya Osman Saba Yedi Meşale Grubunun En Başarılı Şairi

Ziya Osman Saba kimdir, eserleri nelerdir?

Yedi Meşaleciler olarak bilinen edebi topluluğun en başarılı ve en meşhur şairi Ziya Osman Saba’dır. Hece ölçüsü ile yazdığı şiirleri sayesinde geniş bir okur kitlesine seslenen sanatçı kalıcı olmayı başarmıştır. Günümüzde de eserlerinin yeni baskıları yapılmaya devam eden Ziya Osman Saba lirik şiir türünün ustalarından biri kabul edilir.

Ziya Osman Saba’nın yaşamı

1910 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hariciyeciydi (Dış İşleri Bakanlığı çalışanı). Sanatçı kültür ve sanatın konuşulduğu bir ortamda yetişti.

Galatasaray Lisesinde okudu. Daha sonra hukuk fakültesini bitirdi. Ancak edebiyata duyduğu ilgiden ötürü hukuk alanında çalışmadı. Çeşitli devlet dairlerinde memur olarak çalıştı ve bu arada edebi çalışmalarını sürdürdü.

İlk şiirleri Servetifünun dergisinde yayımlandı. Ancak daha sonra arkadaşları ile birlikte Yedi Meşale dergisini çıkardı ve Yedi Meşaleciler denilen grubunu oluşturdu.

Ömrünün son yıllarında memurluktan istifa etti ve Varlık yayınevinin yönetim işleri ile uğraştı. Bu görevi sırasında pek çok değerli eserin okurlarla buluşmasını sağladı.

Ziya Osman Saba içe kapanık ve mutsuz bir kişi olarak bilinmesine rağmen aslında son derece iletişime açık birisidir. Eserlerinde dar aile çevresini işlediği için pek çok araştırmacı tarafından “toplumdan kaçan bir şahıs” olarak tanıtıldı. Halbuki Ziya Osman Saba tüm ömrü boyunca edebiyat ve sanat çevrelerinde etkin olarak yer aldı. Başta Cahit Sıtkı Tarancı ve Yaşar Nabi Nayır olmak üzere pek çok şahsiyet ile yakın ilişkiler kurdu.

Ziya Osman Saba, 1957 yılında İstanbul’da bir kalp krizi sonucu hayata veda etti ve Eyüp Sultan Mezarlığına defnedildi.

Ziya Osman Saba’nın sanat anlayışı

İlk şiirleri Servetifünun dergisinde yayımlanan sanatçı, şiirlerinde hece ölçüsünü ve Batı edebiyatı nazım şekillerini kullandı.

Duru bir dille insanı içten saran, hüzünlü şiirler yazmıştır. İnce bir duyarlılığın egemen olduğu bu şiirlerin merkezinde lirik bakış açısı yer almaktadır.

Yedi Meşalecilerin içinde şiirden hiç kopmayan tek sanatçıdır. Öyküleri de son derece başarılı olmasına rağmen Ziya Osman Saba “şair” kimliği ile tanınmıştır. Yedi Meşalecilerin adı kalıcılaşan şair ve yazarıdır.

1934-1940 yılları arasında ölçülü ve uyaklı olarak şiirler yazmış; karamsarlık, özlem, iyilik, umut gibi duyguları ele almıştır. 1940’tan sonra serbest şiir yazmaya başlamıştır.

Şiirlerinde çocukluk özlemi, anılara düşkünlük, ev ve aile sevgisi, yoksul yaşamlara karşı utanç duyma ve acıma, Allah’a kulluk, kadere boyun eğme, küçük mutluluklarla yetinme ve ölüm gibi konuları işler.

Öykülerinde anılarından ve yaşamından izlere yer verir.

İlk şiirlerinde sone nazım biçimini kullanmış, bu şiirlerinde özlem, üzüntü, tevekkül, ölüm gibi duyguları ay, güvercin, minare, kurban gibi kavramlarla somutlayarak anlatmıştır.

Ziya Osman Saba’nın eserleri

Şiir

Sebil ve Güvercinler

Geçen Zaman

Nefes Almak

Hikâye

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi

Değişen İstanbul

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Ahmet Fakih yani Çarhname Kitabının Yazarı Hakkında Her Şey

İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatının Genel Özellikleri (Sözlü ve Yazılı Edebiyat)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir