Seyrani Hakkında Detaylı Bilgiler

Seyrani’nin yaşamı ve sanat anlayışı

Asıl adı Mehmet’tir. Doğum yılı kesin olarak bilinmemekle birlikte 1800’lü yılların başında Kayseri’ye bağlı Develi kasabasında doğmuştur. Çocukluğu ekonomik güçlüklerle geçmesine rağmen babasının sayesinde medrese eğitimi almaktan geri kalmamıştır.

Seyrani genç yaşta saza ve şiire ilgi duydu. Kısa sürede olgun ve usta bir âşık oldu. İstanbul’a gitti. Aşıkların toplandığı semai kahvelerinde düzenlenen atışmalara katıldı.

Seyrani eleştirileri ile ünlenmiş bir şairdir

Seyrani Bektaşi şairidir. Dönemin padişahı Abdülmecit tahttayken İstanbul’da bulunmuş, toplumsal bozuklukları, yaşama dair sorunları dile getirmiştir.

Mahkemelerdeki adaletsizlik, rüşvet, adam kayırmaları, devlet kurumlarındaki yolsuzlukları anlatmıştır. İleri gelen siyaset adamlarını hicvettiği için İstanbul’dan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

Taşlamaları ile ünlenen şair, ham sofuları, kötü yöneticileri kıyasıya eleştirmiştir.

Sade ve akıcı bir dil kullanan sanatçı, heceyle yazdığı şiirlerindeki başarısını aruzla yazdığı şiirlerinde gösterememiştir.

Şiirleri hem ele aldığı konu bakımından hem de kafiye yapısı bakımından çeşitlilik gösterir. Şiirlerinde daha önce kimsede rastlanmayan kafiye yapılarına yer vermiştir.

Şiirlerinde bazen bir tarikat ehli, bazen siyasi bir eleştirmen, bazen de koyu bir âşık olur. Bu da Seyrani’nin içten, dindar, duygulu ve duyarlı bir kişi olduğunu gösterir.

Divan şairlerinden etkilenen ozanın hece ölçülü şiirlerinin yanı sıra aruzla yazılmış şiirleri de vardır. Çoğu koşma türündeki bu kusursuz şiirler, Develi ağzının özelliklerini yansıtır.

Şiirlerinde yaşadığı çağı, gezip gördüğü yerleri bütün güzellik ve çirkinlikleriyle ortaya koyar. Fuzulî, Yunus Emre, Karacaoğlan, Aşık Ömer ve Gevherî’den etkilenmiştir.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Ahmet Paşa ya da Diğer Adıyla Sultanüş Şuara Kimdir?

Peyami Safa ya da Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nun Yazarı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir