Şeyh Galip Divan Edebiyatının Son Büyük Temsilcisi

Şeyh Galip hakkında bilinmesi gereken her şey

On sekizinci yüzyıl divan şairi olan Şeyh Galip’in asıl adı Mehmet’tir, Babası da Mevlevi bir şair olan Şeyh Galip çocukluğundan itibaren Mevlevi bir atmosferde yetişmiştir.

Divan Edebiyatının son büyük şairi sayılır. Divan şiirin geleneklerine bağlı kalmakla beraber kendine has bir şiir havası oluşturmuştur.

Divan edebiyatının zirvesi olarak görülür. Hayal gücünün zenginliği ve hayallerinin özgünlüğüyle diğer divan şairlerinden ayrılır.

Aruz ölçüsünü en iyi kullanan şairlerdendir. Şiirlerinde, bağlı olduğu Mevleviliğe uygun olarak tasavvufi düşünceleri işlemiştir.

Şeyh Galip’in Sebk-İ Hindi anlayışı

Oldukça süslü ve ağır bir dili olan sanatçı, divan şiirinin geleneklerine bağlı kalmakla birlikte kendine özgü bir şiir çizgisi oluşturmuştur.

Sebk-i Hindi akımının edebiyatımızdaki en önemli temsilcisi olan şair, şiirlerinde sembol ve imgelere sıkça yer vermiş; kapalı, soyut hayaller ve mecazlarla dolu bir anlatımı tercih etmiştir.

Divan şiirinin daralan ufkunu, yeni imgelerle genişletmiş, divan şiirine özgünlük kazandırmıştır. Tardiyye nazım biçimini kullanmada ustadır.

İlahi aşka varmanın zorluklarını anlatmak ve Nabi’nin Hayrabad adlı mesnevisinden daha güçlü bir eser verebileceğini kanıtlamak için alegorik özellikler taşıyan “Hüsn ü Aşk” adlı mesnevisini yazmıştır. 

Şiirlerini divanında toplayan sanatçının heceyle yazdığı bir de türküsü vardır.

Şeyh Galip’in eserleri

Türkçe Divan

Hüsn ü Aşk

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Yaşar Kemal Hayatı, Sanatı ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Nobel Ödülü Alan İlk Türk Yazar Orhan Pamuk Kimdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir