Şeref Taşlıova, Türkiye’yi Yurt Dışında Temsil Eden Bir Halk Aşığıdır

Şeref Taşlıova’nın yaşamı ve sanatçı kişiliği

Şeref Taşlıova Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının “aşık geleneğini” sürdüren sanatçılarından biridir. Aşık Edebiyatının ününü yurt dışına taşıyan ilk büyük halk aşığıdır.

Bir yönüyle geleneksel aşık edebiyatına bağlı olan sanatçı aynı zamanda modern edebiyatın imkanlarından da faydalanmıştır. Ancak sanatçı bilinçli olarak modern teknikleri mümkün olduğu kadar kullanmamaya gayret ederek aşık geleneğinin özüne sadık kalmaya özen göstermiştir.

Şeref Taşlıova’nın yaşamı

1938’de Ardahan’ın Çıldır ilçesi Gülyüzü köyünde dünyaya geldi. Aşık Şenlik’in oğlu olan Aşık Kasım’dan dersler aldı.

Şeref Taşlıova aşıklık geleneğinin canlı olduğu bir coğrafyada büyüdü ve ilk edebi eğitimini kendi köyünde aldı.

1964 yılında Kars radyosunda “Aşık Programları” adlı bir program yaptı. Bu program sayesinde Kars yöresinde aşık geleneğinin canlanmasına katkıda bulundu.

1971 yılında “Sanat Elçisi” olarak devlet tarafından görevlendirilerek Almanya’ya gönderildi. Daha sonraki yıllarda, Belçika, Fransa, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Lüksemburg Danimarka, Almanya ve İngiltere gibi ülkeleri gezdi.

Avrupa’dan sonra aynı görev kapsamında başta Orta Asya Türki Cumhuriyetleri olmak üzere Asya ve Afrika’da sayısız ülke gezdi.

Şeref Taşlıova gittiği ülkelerde Türk kültürünü ve Türk Aşık Edebiyatını tanıttı. Onun bu çalışmaları kısa sürede etkilerini gösterdi ve pek çok farklı ülkenin büyük üniversitelerinde Türk edebiyatını araştırmak üzere kürsüler kuruldu.

Çok sayıda müzik plağı da çıkaran sanatçı aynı zamanda İngiltere’de gösterilen Büyük İskender adlı belgesel-dizinin bir bölümünde de oyuncu olarak yer aldı.

Şeref Taşlıova yaptığı hizmetlerden ötürü gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sayısız ödül aldı. Büyük bir kısmı altın madalyalardan oluşan ödüllerinin sayısı 200’ü geçmektedir.

20 Eylül 2014 yılında Ankara’da vefat etti.

Şeref Taşlıova’nın sanat anlayışı

Usta-çırak geleneğinden gelmiştir. Ancak sadece ilk gençlik döneminde aldığı eğitimle yetinmemiş tüm ömrü boyunca kendisini yetiştirip geliştirmeye özen göstermiştir.

Çok üretken bir sanatçı olan Şeref Taşlıova’nın 1000 civarında şiiri bulunmaktadır.

Aşık atışmalarının en önemli şairi olan sanatçı bu gelenek içinde makamı güçlü olanlardan şairlerdendir. Atışmaları sırasında gösterdiği olağanüstü performanstan ötürü geniş bir hayran kitlesi kazanmıştır.

İki yüzden fazla makam bilmesi onun en önemli özelliğidir. Cumhuriyet dönemi aşıklarından onun kadar farklı makamı ustaca kullanan başka bir sanatçı daha yoktur.

Şeref Taşlıova’nın eserleri

Şiirleri ve çeşitli konularda kaleme aldığı yazıları, edebiyat tarihimizde önemli yere sahip dergilerle, çeşitli ansiklopedi ve antolojilerde yayımlandı.

Kültür Bakanlığı tarafından “Gönül Bahçesi” isimli bir şiir kitabı 1990 yılında basıldı.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

20 Maddede Milli Edebiyat Döneminin Genel Özellikleri

 

Haber Yazıları Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir