Şehriyar (Heyder Baba’ya Selam Şiirinin Şairi) Hakkında Detaylı Bilgiler

Büyük şair Şehriyar’ın hayatı

İran Azerbaycan’ı da denilen Güney Azerbaycan’da Tebriz’de 1904 yılında doğmuştur. Asıl adı Muhammed Hüseyin Behçet-i Tebrizi’dir. Babası dönemin tanınmış avukatlarındandır. Çocukluk döneminden itibaren kültür ve sanat ortamının canlı olduğu bir çevrede yetişti.

Anadili olan Azeri Türkçesi dışında iyi derecede Fransızca, Arapça ve Farsça bilmektedir.

Lise öğreniminden sonra Tahran’da tıp fakültesine girmiş fakat okulu bitirmesine üç ay kala okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Birçok kaynakta adının başında “doktor” lakabının olmasının sebebi de aldığı tıp eğitimidir.

Şair okulu bıraktıktan sonra çeşitli kurumlarda memurluk yapmıştır. Memurlukla birlikte edebi çalışmalarını sürdürmüştür.

1988 yılında vefat ettiğinde ülkede büyük bir yas töreni düzenlenmiş ve İran’ın pek çok kentinde o gün işyerleri açılmamıştır. Ona duyulan bu saygının temelinde halk arasında peygamber soyundan geldiğine dair görüşlerin yaygın olmasının da payı vardır.

Şehriyar’ın sanat anlayışı

Azerbaycan’ın zengin folkloru şiirlerin temel konusu oluşturur.
Kırk yaşına kadar şiirlerini Farsça yazmıştır, fakat Türkçenin en büyük şairlerinden biri olmuştur.

Günümüzde İran’da ve Azerbaycan’da üniversitelerde adına kürsüler kurulmuştur. Ayrıca Azeri edebiyatının Fuzûlî’den sonra en fazla tanına şairi olarak bilinir. Bu ününü kazanmasında dil konusundaki başarısı ise konu seçimindeki titizliği etkili olmuştur.

“Heyder Baba’ya Selam” adlı şiiriyle ününü bütün Türk dünyasına duyurmuştur. Bu eserde “Vatan coğrafyasına bağlılık ve sevgi” kuvvetli bir biçimde işlenmiştir.

Türkçenin dil coğrafyasında oldukça tanınan şair hakkında Muharrem Ergin, Yavuz Akpınar, Yusuf Gedikli gibi araştırmacılar çeşitli çalışmalar yapmıştır.

Şehriyar’ın eserleri

Heyder Baba’ya Selam, Türkün Dili, Memmed Rahim’e Cevab, Sehendim, Behcetabad Hatiresi, El Bülbülü, Süleyman Rüstem’e Cevaplar, Döyünme ve Söyünme, Getme Tersa-Balası, Naz Eylemisen, Türk Evladı Gayret Vahtıdır, Derya Eledim, Türkiye’ye Heyali Sefer… 

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Fıkra (Köşe Yazısı) Nedir, Hangi Konularda Yazılır, Temsilcileri Kimlerdir?

Edebiyatta Hümanizm Akımı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir