Salah Birsel Şiir ve Deneme Ustasıdır

Salah Birsel kimdir, eserleri nelerdir?

Ortaöğrenimini İzmir’de Saint Joseph Fransız Okulu ve İzmir Erkek Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 2 yıl sonra aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi’ninde Fransızca bölümüne geçti, 1948’de mezun oldu.

1956-1960 arasında Edebiyat Fakültesi Kütüphane Müdürlüğü, 1960-1973 arasında Türk Dil Kurumu Yayın Kolu Başkanlığı yaptı.

1970’lerde yayımlanan denemeleriyle ün kazanmıştır. Denemelerinde günlük dilin pek bilinmeyen kelimeleri ve kendi yarattığı deyişlerle yakaladığı kendine özgü alaycı bir üslup kullanır.

Eserlerinde daha çok İstanbul kahvelerini, Beyoğlu ve Boğaziçi’nin sanat çevrelerini anlatır. 1990’larda şiire dönmüş, ironi ve mizah özellikleri taşıyan şiirleriyle dil bakımından şiiri geliştirmiştir. Şiiri duygudan kurtarıp zekânın ürünü yapmak ister.

Duygulu şairi değil, usta şairi; lirik şiiri değil, zeka şiirini savunur. 
Her şiirinde yeni bir ses, yeni bir yapı kurmaya çalışır.

1990’lı yıllarda tekrar şiire yoğunlaşan sanatçı ironi ve humor özellikleri taşıyan şiiriyle modern şiirimizi tema ve dil bakımından bütünleştirir.

Şiirde; duyarlığın, yüzeyde saptamaların değil, zekanın zaferini aradı.

Garip ve İkinci Yeni akımlarını kendine göre yorumlayarak uzaktan izledi.

Salah Birsel’in Eserleri

Roman

Dört Köşeli Üçgen

Şiir

Dünya İşleri, Hacivat’ın Karısı, Haydar Haydar, İnce Donanma, Baş ve Ayak, Sevdim Seni Ey İnsan, Nardenk, Rumba da Rumba

Deneme

Şiir ve Cinayet, Paf ve Püf, Amerikalı Tolstoy, Yapıştırma Bıyık, Asansör, Kediler, Kahveler Kitabı, Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu, Boğaziçi Şıngır Mıngır

Günlük

Kuşları Örtünmek, Bay Sessizlik, Yanlış Parmak, Papağanname, Yalnızlığın Fırınlanmış Korkusu, Hacivat Günlüğü, Aynalar Günlüğü

 

Şu yazılarımız da ilginizi çekebilir

Ümit Yaşar Oğuzcan Romantik Şiir Tarzının Temsilcisi

 

Asaf Halet Çelebi Soyut ve Mistik Şiir Anlayışının Ustası

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir