Reşat Nuri Güntekin (Çalıkuşu Romanının Yazarı) Hakkında Her Şey

Reşat Nuri Güntekin’in hayatı ve eserleri

Reşat Nuri Güntekin, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının en büyük yazarlarından biridir. Günümüzde bile en fazla okunan yazarlar arasındandır.

Çalıkuşu ve Yaprak Dökümü gibi romanları Türk edebiyatının başyapıtları kabul edilen Reşat Nuri, Türk romancılığının zirve isimlerinden biri kabul edilir.

Reşat Nuri Güntekin’in yaşamı

25 Kasım 1889’da İstanbul’da doğdu. Babası asker olduğu için çocukluğu pek çok farklı şehirde geçti. Liseyi Fransızca eğitim veren bir özel okulda okudu. Üniversitede ise edebiyat bölümünden mezun oldu.

Öğretmenlik, müfettişlik, kültür ateşeliği, milletvekilliği gibi görevlerde bulunmuştur. Yurt dışında UNESCO’da Türkiye temsilcisi olarak görev yapmıştır.

Uzun süre eğitim müfettişliği yapmış, Anadolu’nun pek çok yerini gezmiştir. Bu gezileri eserlerinin oluşmasında olumlu etkiler yapmıştır.

Reşat Nuri, 1956 yılında kanser tedavisi için Londra’ya gitmiş ve orada vefat etmiştir.

Reşat Nuri Güntekin’in sanat anlayışı

Realist bir yazar olan Reşat Nuri, eserlerinde özellikle Anadolu’yu ele alır. Konu, çevre ve tip hep Anadolu ile ilgilidir.

İlk romanı “Harabelerin Çiçeği” 1918’de Cemil Nimet imzasıyla Zaman gazetesinde tefrika edilen sanatçı, ilk oyunu olan “Hakiki Kahraman”ı 1919 yılında Hayrettin Rüştü imzasıyla yayımladı.

Eserlerinde sahne tekniğini kullanmış, memur ve öğretmen tiplerini işlemiştir.

Bütün eserlerini günlük konuşma diliyle, süssüz ve yapmacıktan uzak bir üslupla yazan, mizahi unsurlara yer veren sanatçı; eleştiri, makale, çeviri, hatıra, hikâye, roman, tiyatro türlerinde birçok eser vermiştir.

O güne kadar ancak küçük hikâyelerle İstanbul dışına açılabilen Türk edebiyatı, roman olarak ilk kez Reşat Nuri Güntekin eserleriyle Anadolu’nun çeşitli yöre ve insanlarına açılabilmiştir.

Reşat Nuri’nin romanlarını da Halide Edip ve Yakup Kadri’de olduğu gibi sanat anlayışı bakımından duygusal ve toplumsal romanlar olarak iki kümede toplamak mümkündür. Sanat hayatının ilk dönemine giren Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi, Bir Kadın Düşmanı romanlarında maceraya dayalı bir olay örgüsü etrafında bireylerin duygusal ilişkileri üzerinde durmuştur.

Reşat Nuri asıl ününü, 1922 yılında Vakit gazetesinde yayımlanan “Çalıkuşu” romanıyla kazanır.  Şöhretini borçlu olduğu “Çalıkuşu” romanında Feride adlı genç bir öğretmenin Anadolu köylerinde karşılaştığı zorlukları ve köylerin yaşamını anlatır. Reşat Nuri Güntekin öğretmen olması ve Anadolu’da görev yaptığı için eserlerinde öğretmene, çok yer verilir.

Eserlerinde acıma, dostluk, yalnızlık gibi kişisel konuların yanında namus, din, yanlış Batılılaşma, batıl inançlar, çocuk eğitimi, ev ve aile hayatı, kan davası, gelenek ve görenekler gibi toplumsal konuları da işler.

Yazarın iyimser kişiliği eserlerine de yansır. Eserlerinde geleceğin mutlu günlerini hazırlamak, insanları çağdaşlaştırmak amacındadır.

Konuşma dilinin hâkim olduğu eserlerinde Anadolu’nun yerli hayatını ve kişilerini pek derine inmeyen bir gözlemle anlatır.

Kahramanları genellikle tek boyutludur. Ruh tahlillerinde başarılıdır.

Oyunlarında toplumsal yaşantıdaki değişmeleri ve değer çatışmalarını eleştirel bir tutumla ele alır.

Bazı eserlerinde genç cumhuriyetin toplumsal ideallerini işlemiştir. Bütün romanlarının tiyatro hâlinde senaryoları vardır.

Öykülerde mizahın etkileyiciliğinden yararlanmıştır.

Reşat Nuri Güntekin’in birçok romanı sinemaya uyarlanmıştır.

Reşat Nuri Güntekin’in eserleri

Roman

Yaprak Dökümü

İstanbul’a taşınan orta halli bir ailenin dağılışını işlediği romandır.

Çalıkuşu

Feride adlı köy öğretmeninin Anadolu’da çektiği sıkıntılar işlenir.

Damga

Hırsızlıktan dolayı cezaevine giren bir mahkûmun hayatını anlatır.

Miskinler Tekkesi

Bir dilencinin bakış açısından hayata dair izlenimler anlatılır.

Acımak

Bir kızın babasını kaybettikten sonra bazı gerçekleri öğrenmesi ve vicdan azabı duymasını işler.

Yazarı diğer romanları ise şunlardır:

Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi, Bir Kadın Düşmanı, Yeşil Gece, Değirmen, Kızılcık Dalları, Kan Davası, Eski Hastalık, Harabelerin Çiçeği

Öykü

Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar, Olağan İşler, Leyla ile Mecnun, Gençlik ve Güzellik

Tiyatro

Hançer, Ümidin Güneşi, Gazeteci Düşmanı, Vergi Hırsızı, Ümit Mektebinde, Bir Yağmur Gecesi, Eski Rüya, Hülleci, Bir Köy Hocası, Bir Kır Eğlencesi, Eski Borç, Gözdağı Felaket Karşısında

Gezi

Anadolu Notları

Bu eser iki cilt halinde yazılmıştır ve Anadolu ilk defa bu eserde gerçekçi bir gözle anlatılmıştır.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Bağdatlı Ruhi Terkibi Bent ve Terci Bent Ustası

 

Kayıkçı Kul Mustafa (Genç Osman Destanı’nın Yazarı) Kimdir?

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir