Oğuz Atay Tutunamayanlar Romanının Yazarı

Oğuz Atay hakkında merak edilen her şey

Edebiyat dünyasında “Tutunamayanlar’ın Yazarı” olarak bilinmektedir. Tutunamayanlar romanı Türk edebiyatında üzerinde en fazla konuşulan eserlerden biridir ve günümüzde de hala kısa sürede yeni baskıları çıkmaktadır.

Oğuz Atay, anlaşılması en zor fakat yine en beğenilen Türk romancılardan biridir.

Oğuz Atay’ın yaşamı

Kastamonu İnebolu’da doğdu. Aile daha sonra İstanbul’a taşındı. Babası uzun süre milletvekilliği yaptı. Annesi kültürlü bir kadındı. Yani Oğuz Atay, edebiyat ve sanatın konuşulduğu bir çevrede büyüdü.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdi. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümünde öğretim üyeliği yaptı.

TRT 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülü kazandı. Öykü ve yazıları 1971’den sonra Yeni Dergi ve Soyut’ta yayımlandı.

Asıl ününü ölümünden sonra kazandı. Yaşadığı dönemde öne çıkan ve adından söz ettiren yazarlardan biri olmadı. Yıllar geçtikçe değeri daha fazla bilindi ve eserleri Türk edebiyatının klasikleri içine girdi.

Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, bir süre Londra’da tedavi gördü ama sağlığına kavuşamadı.

Oğuz Atay, 43 yaşında yaşamını yitirdi (Doğum tarihi: 12 Ekim 1934, Ölüm tarihi: 13 Aralık 1977). Edebiyat eleştirmenleri tarafından erken ölümü “Türk edebiyatı açısından büyük talihsizlik” biçiminde yorumlandı.

Oğuz Atay’ın sanat anlayışı

Oğuz Atay, modernizm akımının Türk edebiyatındaki ilk büyük temsilcisidir. Hatta kimi eserlerinde postmodern özelliklere de rastlanır. Kullandığı edebiyat teknikleri ile seçtiği konular bakımından özgün bir yazardır. Kendisinden sonraki edebiyatçıları derinden etkilemiştir.

Roman, öykü, biyografi, günlük türünde eserler vermiş, bu eserlerinde toplumun yaşam biçimiyle ters düşen aydının çatışmalarını ele almıştır.

İç monolog, bilinç akışı, alıntı gibi yeni anlatım tekniklerini kullanmıştır. Modern edebiyat tekniklerini kullanması sert eleştiriler almasına neden olmuştur.

Eserlerinin konusunu cumhuriyet dönemi aydınlarının kimlik arayışı, Doğu-Batı çatışması içinde kendini bir yere oturtamaması ve bunun sebep olduğu korku, travmalar, hayal kırıklıkları ve başarısızlıklar oluşturur.

Joyce, Kafka ve Nabakov’dan etkilenen yazar, postmodernist bir anlayışla yapıtlarını yazmıştır. Eserlerini eleştiren ve yayına hazırlayan kişi ise Vüsat Orhan Bener’dir. Oğuz Atay’dan en fazla etkilenen yazar ise hiç kuşkusuz ki Orhan Pamuk’tur.

1970’lerin köye yönelen toplumcu edebiyat dünyasında, bireyciliğin müjdecisi olarak görülür.

Dönemin siyasi olaylarına mesafeli durmuş ve bir fikir adamı olmaktan ziyade bir sanat adamı olmayı tercih etmiştir.

Oğuz Atay’ın eserlerinde işlenen konular

“Tutunamayanlar” adlı eserinin ana kahramanı Selim Işık’ta olduğu gibi Türk aydınını alaycı bir dille ele almıştır.

Kitapta olaylar, küçük burjuva dünyasının değerlerinden ölümüne nefret eden bir gencin, kendisini öldürmesiyle noktalanır. Bu eserinde yenilikçi ve çağdaş Batı romanının bazı tekniklerinden ustaca yararlandı. İç konuşma, bilinç akışı, düşler ve değişik söylemlerden oluşan metinler düzleminde karmaşık bir gerçeklik kurdu. 

Öykü kitabı “Korkuyu Beklerken”de de psikolojik çözümlemelere ağırlık verdi. Bu öykülerdeki kurmaca yapısı pek çok yazar tarafından taklit edildi.

“Bir Bilim Adamının Romanı” adlı eserinde hocası Prof Dr. Mustafa İnan’ın biyografik türdeki yaşamını anlatmıştır.

“Eylembilim” romanı ise tamamlanmamıştır. Ancak eserin yazıldığı bölümlerin baskısı yapılmıştır. Bu eserde üniversitedeki öğretim görevlileri hakkında bilgi verir. Aslında yazar hocalık yaptığı okulu ve arkadaşlarını anlatmıştır. Bu yönüyle esere otobiyografik roman demek yanlış olmaz.

Oğuz Atay’ın Eserleri

Roman

Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Bir Bilim Adamının Romanı, Eylembilim

Öykü

Korkuyu Beklerken

Oyun

Oyunlarla Yaşayanlar

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Namık Kemal Vatan Şairi ve İlk Büyük Romancı

Emin Bülent Serdaroğlu Hem Başarılı Bir Şair Hem de Ünlü Bir Futbolcu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir