Nabizade Nazım Karabibik Romanının Yazarı Kimdir?

Nabizade Nazım hakkında önemli bilgiler

Nabizade Nazım Tanzimat döneminin başarılı yazarlarından biridir. İlk köy romanı olan Karabibik’i yazmıştır. Ayrıca Zehra adlı eseri de ilk psikolojik roman denemesi kabul edilir.

Realist bir bakış açısı ile kaleme aldığı eserleri sayesinde Türk edebiyatının klasikleri arasına girmeyi başaran yazar günümüzde dahi okunmaya devam etmektedir.

Nabizade Nazım’ın yaşamı

Asıl adı Ahmet Nazım’dır. İstanbul’da doğmuş ve askeri okulda okumuştur. Askeri okuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Suriye’de askeri keşif uzmanı olarak görev yapmıştır.

İstanbul’a döndükten sonra kemik kanserine yakalanmış ve 31 yaşında iken vefat etmiştir.

Romanlarını hastalığı ile mücadele ederken yazmıştır. Bu husus eserlerinin yapısı ve konusu üzerinde etkili olmuştur.

Nabizade Nazım’ın sanat anlayışı

Tanzimat döneminin başarılı yazarlarından biridir. Ancak aynı zamanda Servetifünun dergisinin de ilk yazarlarındandır. Buna rağmen dil anlayışı bakımından Servetifünunculara benzemez. Onlara göre daha sade bir dille yazmıştır.

Edebiyata şiirle başlamış, roman ve öykü türündeki eserleriyle tanınmıştır. En başarılı olduğu tür hiç kuşkusuz ki romandır.

Emile Zola’nın etkisinde kalarak natüralizme yönelmiştir.

Kahramanları yaşadıkları yörenin ağzıyla konuşturur. Yerel ağızları ve halk söyleyişlerini edebiyatta yerli yerinde kullanan ilk sanatçı kabul edilir.

Yazar tavsir ve tahlillerde son derece başarılıdır. Karakter analizi yaparken sadece betimleme ile yetinmez. Kişilerin karakter özelliklerini onların konuşmalarının içinde de aktarmaya çalışır.

Gözlem yazılarında önemli bir yer tutar. Gözlemlerinin başarılı olmasında Suriye’de geçirdiği deneyimlerin payı büyüktür.

Nabizade Nazım, realizmden natüralizme geçişin öncüsü kabul edilmektedir.

Nabizade Nazım’ın eserleri

Roman

Karabibik

Edebiyatımızda ilk kez köy gerçeğine değinen, romandan çok, uzun hikâye niteliği taşımasına rağmen ilk köy romanı sayılan “Karabibik”, onun yapıtıdır. Karabibik, realist ve natüralist özellikler taşır. 

Karabibik romanındaki olaylar Antalya’nın Beymelik köyünde geçer. Roman kahramanı Karabibik’in arsalarını satması ve bazı köylüler ile anlaşmazlıklar yaşaması anlatılır.

Zehra

“Zehra” adlı romanında psikolojik tahliller yapar. “Zehra” ilk psikolojik roman denemesidir. Eserin konusu Zehra adlı genç kadının hissettiği yoğun kıskançlık krizlerinin kendisine yaşattığı çeşitli sıkıntılardır.

Şiir

Heves Ettim

Öykü

Yadigarlarım

Haspa

Hala Güzel

Sevda

Zavallı Kız

Bir Hatıra

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılarımız da ilginizi çekebilir

Servetifünun Edebiyatının (Edebiyatıcedide) Genel Özellikleri

Yazım Kuralları Hakkında 10 Maddede Önemli Bilgiler

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir