Murathan Mungan Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Murathan Mungan son dönem Türk edebiyatının büyük ustalarındandır

Murathan Mungan, çağdaş Türk edebiyatının en başarılı şairlerinden biridir. Edebiyatın farklı türlerinde eser vermesine rağmen şair kimliği ile öne çıkmıştır. Kendisine has üslubu ve farklı bakış açısıyla geniş bir okur kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Murathan Mungan’ın yaşamı

Murathan Mungan 1955 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ancak çocukluğu ve gençliği memleketi olan Mardin’de geçmiştir. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirmiştir.

Sanatçı ilk edebi çalışmalarını çeşitli dergilerde okurlara sunmuş ve çok olumlu karşılanmıştır.

İlk kitabı olan Mahmud ile Yezida kısa sürede tüm ülkede bilinen bir eser haline geldi ve bu kitap hakkında pek çok eleştiri yazısı yazıldı.

Bu eserden sonra edebi çalışmalarına ara vermeden devam eden sanatçı kendisinden sonraki kuşakların edebi zevk ve anlayış kazanmalarında önemli rol üstlendi.

Murathan Mungan, eserleri en fazla yabancı dillere çevrilen sanatçılardan biri kabul edilmektedir. Üstelik kitapları sadece İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, İsveççe, Yunanca, Norveççe gibi batı dillerine çevrilmemiş aynı zamanda Farsça ve Kürtçe gibi doğu dillerine de çevrilerek geniş bir okur kitlesine ulaşmıştır.

Sanatçı yurt içinde ve yurt dışında pek çok ödül kazanmıştır.

Murathan Mungan’ın sanat anlayışı

Tiyatro, şiir, hikâye ve roman türünde yazan sanatçının eserlerinde karanlık ve kötümserlik hâkimdir. İlk şiirlerinde ağdalı ve özentili özellikler göze çarpar. Ancak zamanla kendi tarzını oluşturmuş ve kendi dil anlayışı ile okura kendisini benimsetmiştir. Son dönem şiirlerinde ise yalın bir dili tercih eder.

Kapalı ve imgelerle dolu şiirler yerine anlaşılır tarzda şiirler yazmıştır. Ancak bu sadelik içinde edebiyatın tüm imkanlarını zorlar.

Başarılı senaryoları vardır. Senaryo yazma tekniklerini Türk edebiyatında en başarılı biçimde kullanan sanatçılardan biridir.

Bir Garip Orhan Veli adlı oyunu tamamen Orhan Veli’nin şiirlerinden oluşur. 1981 yılında yazılan oyun günümüzde dahi sahnelenmektedir. Edebiyatımızda bu kadar uzun süre seyirciyle buluşan çok az oyun vardır.

Murathan Mungan’ın bazı şiirleri bestelenmiş ve müzik grupları tarafından seslendirilmiştir. Onun sözlerine dayanan müzik albümleri çıkarılmış ve büyük beğeni almıştır.

Murathan Mungan’ın eserleri

Şiir

Osmanlı’ya Dair Hikâyat

Kum Saati

Sahtiyan

Yaz Sinemaları

Yaz Geçer

Omayra

Metal

Doğduğum Yüzyıla Veda

Tiyatro

Bir Garip Orhan Veli

Taziye

Geyikler Lanetler

Hikaye

Lal Masallar

Kaf Dağının Önü

7 Mühür

Kibrit Çöpleri

Roman

Yüksek Topuklar

Çador

Senaryo

Dört Kişilik Bahçe

Başkasının Hayatı

Dağınık Yatak

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Gülten Akın Kimdir, Nasıl Bir Sanat Anlayışı Vardır, Eserleri Nelerdir?

Enis Behiç Koryürek Varidat-ı Süleyman Kitabının Yazarı Kimdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir