Muammer Lütfi Bahşi (Kitap Çıkarmayan Yedi Meşale Üyesi Şair)

Muammer Lütfi Bahşi’nin yaşamı

Yedi Meşaleciler grubunun temsilcilerinden olan sanatçı, 1903 yılında Ödemiş’te doğdu. Asıl mesleği avukatlıktır. Arapça ve Farsça bilen sanatçı iyi bir eğitim görmüştür. Hem Batı kültürünü hem de Doğu kültürünü yakından tanıyan bir sanatçıdır. 

İstanbul Üniversitesinde hukuk ve ilahiyat eğitimi almıştır. İlahiyat eğitimi sırasında edindiği bakış açısını eserlerinin temalarında da kullanan yazar bu konuda pek çok sanatçıyı etkilemiştir.

Muammer Lütfi Bahşi Anadolu’nun birçok ilinde hakimlik yapmış ve sonra, Ödemiş’te serbest avukatlık yapmıştır. Ömrünün sonuna kadar burada yaşayan sanatçı, özellikle İzmir ve çevresindeki edebi dergilerde çok sayıda yazı yayımlamıştır.

Şair, 1947 yılında genç denilebilecek bir yaşta hayata gözlerini yummuştur.

Muammer Lütfi Bahşi’nin şairliği

İlk şiirlerinde aruz ölçüsünü kullandıktan sonra heceye yönelmiş, sonra serbest nazımda karar kılmıştır. Bu durum Yedi Meşale grubunun diğer üyeleri için de geçerlidir. Zira bu sanatçıların hepsinin sanat serüveni aruz ölçüsü, hece ölçüsü ve serbest ölçü şeklinde gelişim göstermektedir.

Şiirlerinde genellikle milli konuları işlemiştir. Görevi dolayısıyla gittiği Anadolu’da gözlemlerde bulunan şair bu deneyimlerini şiirlerine de aktarmıştır. 

1928’de Meşale dergisinin kapanması üzerine topluluk da dağılmış; Yedi Meşaleciler 1933’te Varlık dergisinde tekrar birleştirmişlerdir. Ancak diğer üyelerin dünyalarının uzağında kalan Muammer Lütfi, onlar arasında yer almamıştır.

Yedi Meşalede çıkan şiirlerinden başka, Mahfel, Hilâl, , Anadolu, Servet-i Fünûn, Yeni Ses ve Türk Denizi dergilerinde yayımladı.

Şair, şiirlerini kitaplaştırmamış ve tüm eserlerini dergilerde yayımlamıştır.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Dursun Akçam Toplumsal Gerçekçi Romanın Büyük Ustası

Murat Çobanoğlu (Kiziroğlu Türküsünün Yazarı) Kimdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir