Köroğlu, Aşık Edebiyatının İlk Büyük Ustasıdır!

Köroğlu hakkında bilinmesi gereken her şey

Köroğlu yaşamı yer yer efsaneleşen ve hakkında kesin bilgiler bulunmayan bir halk şairidir. Hakkında edinilen sınırlı bilgiler Aşık edebiyatının ilk büyük temsilcisi olduğunu ve son derece başarılı şiirler söylediğini ortaya koymaktadır.

Tarihte yaşamış birden fazla “Köroğlu” vardır

Kimilerine göre bir Celali eşkıyasıdır ve ünü Balkanlardan Orta Asya’ya kadar yayılan Köroğlu Hikâyesi’nin destansı kahramanıdır.

Kimilerine göre 1578-1590 yılları arasındaki Osmanlı
İran Savaşı’na katılmış bir yeniçeri şairdir. Asıl adı Ruşen Ali’dir.

Başka bir söylenti ise Bolu Gerede çevresinde yaşayan, devlete karşı ayaklanarak Sivas-Tokat yolu üzerindeki Çamlıbel’e yerleşip eşkıyalık yapan Köroğlu olduğudur.

Bir başka kaynakta Bolu Beyi’nin, babası Yusuf’un gözlerine mil çektirdiği Köroğlu olarak geçer. Babasının intikamını almak için Çamlıbel’e yerleşen Köroğlu, çevresine yiğitler toplar ve dağlarda yaşar. Köroğlu dağlarda hükmederek ömür sürmüş; bezirgânlardan, idarecilerden aldığı ganimeti yoksullara dağıtarak adalet kurmaya çalışmıştır.

Buradaki farklı rivayetler hakkında detaylı araştırmalar yapan edebiyat tarihçileri tarihte yaşayan iki farklı Köroğlu olduğunu ifade etmektedir. Buna göre toplumda kahramanlığı ile tanınan Köroğlu ile kahramanlık şiirleri yazan Köroğlu iki farklı kişidir. Toplum zaman içinde bu iki farklı Köroğlu’nu özdeşleştirmiş ve hayat hikâyelerini birleştirmiştir.

Köroğlu’nun sanat anlayışı

Şiirlerinde yiğitlik, arkadaşlık, doğa sevgisi, aşk gibi temaları ele almış; ahenkli, sade bir dil kullanmıştır

Şiirlerinde sadece hece ölçüsünü kullanmıştır. Aruz ölçüsüne itibar etmemiş ve divan edebiyatı şiir türleri ile ilgilenmemiştir.

Köroğlu eserlerinde tasavvuf konusuna yönelmemiş sadece yiğitlik konusu ile özel meseleler üzerine şiirler söylemiştir.

Koçaklamalarıyla ün salmış, kavga ve yiğitliğin sembolü olmuştur. Koçaklama yiğitlik teması işleyen koşma demektir. Bu şiirler genellikle hece ölçüsünün 11’li kalıbı ile söylenir ve coşkulu bir ezgiye sahiptir.

Köroğlu’nun eserleri

Köroğlu’na ait olduğu ifade edilen pek çok şiir bulunmaktadır. Ancak son zamanlarda ona ait gibi görünen bazı şiirlerin sonradan ona mal edildiğine dair bulgular elde edilmiştir. Köroğlu Şiirleri adıyla pek çok farklı araştırmacı tarafından şiirlerinin derlemeleri yayımlanmıştır.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Nedim Şarkı ve Gazel Ustası Olan Başarılı Bir Şairdir

Orhan Kemal Hayatı, Sanatı ve Eserleri Hakkında Önemli Bilgiler

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir