Kemalettin Kamu ya da Gurbet Şairi Kimdir?

Kemalettin Kamu ve Sanat Anlayışı

Milli Mücadele Dönemi ile Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının önemli şairlerindendir. Kendisine has üslubu ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

İstanbul Erkek Öğretmen Okulu son sınıf öğrencisi iken Kurtuluş Savaşı’na katılmak amacıyla Ankara’ya geldi.

Kurtuluş Savaşı sırasındaki şiirleriyle dikkat çekti. Hece ölçüsü kullandığı şiirleriyle Millî Edebiyat akımına bağlı bir şair olarak tanındı.

1933’te Paris’e gitti ve siyasal bilgiler okulundan mezun oldu. Rize ve Erzurum’dan milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Türk Dil Kurumu Terim Kolu Başkanlığı yaptı.

Yalnızca hece vezni ile yazan sanatçı, Cumhuriyet dönemi şairlerindendir. İlk şiirlerini Mütareke devrinde yazmaya başladı. Şiirleri, ‘Varlık” ve “Oluş” dergilerinde yayımlandı.

Kemalettin Kamu’nun sanat anlayışı

Sanatçı, sayıca az, lirik ve çok samimi duygular taşıyan, vatan sevgisi, savaş, gurbet ve aşk temalarını işleyen lirik ve epik şiirleri ile tanınmıştır.

Aruz vezniyle de şiir yazan sanatçı, asıl ününü ulusal edebiyat akımının etkisiyle 7’li 8’li 14’lü hece dizeleriyle yazdığı şiirlere borçludur.

Şiirlerinde uyaklardan; özellikle (tam uyak) ahenk unsurlarından yararlanmış, sade, açık, içten bir söyleyişi benimsemiştir.

Kimsesizliği kaderi olarak görmüş, yalnızlığını da birçok eserine yansıtmıştır.

Ben gurbette değilim

Gurbet benim içimde

Mısralarıyla biten şiirinden dolayı “gurbet şairi” olarak bilinir.

Sanatçı, kişisel duygularını yurtseverlik coşkusuyla dile getirmiş Hicret, Bingöl Çobanları, Gurbet, Kimsesizlik gibi şiirlerinde kendi yaşamından görüntüler vermiştir.

Milli Mücadele yıllarında Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması için çaba sarf etmiş, şiirlerinin bir kısmı bestelenmiş, marş ve şarkılarda kullanılmıştır.

Şiirlerinde savaşların, işgallerin izlerini görmek mümkündür.

Bingöl Çobanları’nda çobanın arkasında onunla birleşen bir şair vardır, yani konuşan aslında çoban değil şairin kendisidir.

Şiirleri, Rıfat Necdet Evrimer’in Kemalettin Kamu, Hayatı, Şahsiyeti ve Şiirleri (1949) adlı eserinde toplamıştır.

Kemalettin Kamu’nun Eserleri

Gurbet

Bingöl Çobanları

İzmir Yollarında

Kimsesizlik

İrşad

Türk’ün Duası

Zafer

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Şeyh Galip Divan Edebiyatının Son Büyük Temsilcisi

Dadaloğlu yiğit bir ozan ve başarılı bir sanatçı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir