İsmet Özel Hakkında Merak Edilen Her Şey

İsmet Özel’in hayatı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgiler

1944’te, Sökeli bir polis memurunun altıncı çocuğu olarak Kayseri’de dünyaya gelir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde okuduysa da bu okulu yarıda bırakır ve Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olur.

İlk şiiri 1963’te Yelken Dergisi’nde yayımlanır. Bu tarihle birlikte: yazın, düşünce ve sanat dünyasındaki serüvenine başlamıştır.

1974 yılı yaşamında bir dönüm noktasıdır. O zamana dek içerisinde bulunduğu ve savunduğu sosyalist düşünce çizgisini geride bırakarak fikri ve ruhi bir değişim yaşayacaktır.

İsmet Özel’in şiir anlayışı

Düşünce yaşamı büyük değişiklikler gösteren şairin şiir serüveninde de değişim görülür. Ataol Behramoğlu ile Halkın Dostları adlı dergiyi çıkaran şair, 1966’da ilk şiir kitabı olan Geceleyin Bir Koşu yu çıkardı. Ardından Evet İsyan adlı yapıtını çıkaran yazar, bu dönemde İkinci Yeni Akımı’nın etkisindedir. 1974’te Diriliş dergisinde yayımlanan Amentü adlı şiiriyle İslamcı bir anlayışa sahip olduğunu ilan etmiştir. 1978 yılında çıkardığı Üç Mesele adlı düz yazı kitabında teknoloji, medeniyet, Batılılaşma kavramlarına farklı bir açıdan bakmıştır.

1970’e kadar Marksist dünya görüşüyle sosyalist çizgide şiirler yazmış, 1974’te yayımladığı ve bir tür beyanname özelliği taşıyan Amentü adlı şiiriyle İslâmi söyleme yönelmiştir. Ben merkezli bir mizaca ve söyleyiş tarzına sahip olan sanatçı yazılarını Devinim, Papürüs, Yeni Dergi, Diriliş gibi dergilerde yayımlar.

Şair, “Beni bir ses sahibi kıl, kefarete hazırım.” dizesiyle İslâm’ın dua lisanına yakın bir söylemi benimser.

İsmet Özel aynı zamanda kısa ve çarpıcı dizelerle okuru bir anda sarsan etkili bir şiir üslubu ile de adından söz ettirmiştir.

İsmet Özel’in şiirlerinin teması

Şiirlerinin ana temasını ise yabancılaşma, başkaldırı, bunaltı, özgürlük gibi günümüz insanının en temel sorunları oluşturur. 

Modernleşmenin getirdiği yabancılaşmaya başkaldırmış, İslâmi değerleri kimliğinin en özgün ve işlevsel koruyucusu olarak görmüştür.

Bunların dışında şairin pek çok deneme, makale, araştırma yazısı bulunmaktadır.

Senfonik söyleyiş atılgan vurgu, yaratıcı imge sözcük seçimi ve kullanışı onun şiirinin en önemli özelliğidir.

İsmet Özel’in eserleri

Şiir

Evet İsyan

Erbain

Geceleyin Bir Koşu

Cinayetler Kitabı

Celladıma Gülümserken

Mataramda Tuzlu Su

Düzyazı

Üç Mesele

Taşları Yemek Yasak

Çenebazlık

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Anonim Halk Edebiyatının Genel Özellikleri Hakkında En Detaylı Bilgiler

 

Şiir Türleri Hakkında En Detaylı Bilgiler ve Şiir Örnekleri

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir