İlk Korku Yazarı Kenan Hulusi Koray Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Kenan Hulusi Koray hakkında önemli bilgiler

Kenan Hulusi Koray, Türk edebiyatında korku öyküleri yazan ilk sanatçıdır. Aynı zamanda fıkra, şiir, deneme ve roman türlerinde de eser vermiştir.

Yedi Meşaleciler akımının üyesi olan sanatçı bu edebi anlayış içinde düz yazı yazan tek sanatçıdır. Geriye kalan 6 edebiyatçı, sadece şiir türünde yazılar yazmıştır.

Kenan Hulusi Koray’ın yaşamı

1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli gazetelerde çalıştı.

37 yaşında yedek subay olarak görev yaparken salgın bir hastalığa yakalanıp vefat etti.

Kısa yaşamına 5 kitap ve yüzlerce öykü sığdıran Kenan Hulusi Koray, Türk edebiyatında “korku öyküleri” geleneğini başlatarak adını tarihe yazdırmıştır.

Kenan Hulusi Koray’ın sanat anlayışı

Edebiyat dünyasına adım atması öğrencilik yıllarına denk düşer. Servet-i Fünun dergisinde yayımlanan ilk hikâyelerinin ardından, aynı dergiye yazan diğer altı arkadaşı ile birlikte, edebiyatımızda “Yedi Meşaleciler” diye anılan topluluğu oluşturmuştur.

Gazeteciliğin de etkisiyle küçük hikâye tarzını benimseyen sanatçı, Cumhuriyet Dönemi’nin korku türünde örnekler veren ilk hikâyecisi olmuştur.

Memleket edebiyatı ekseninde eser vermiş, çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazmıştır. (Milliyet, Mektup, Yeni Türk…)

Hikâyelerindeki kahramanlarını İstanbullulardan ya da Beyaz Ruslardan seçer. Farklı kültürdeki kahramanlar arasındaki diyaloglar eserlerin önemli bir motifi haline gelir.

Edebi çalışmalarına başladığı dönemde süslü ve sanatlı bir dil kullanmış ancak sonraki dönemlerde sade bir dil anlayışı benimsemiştir.

Hikâyelerinde önceleri fantastik bir yol izlemiş daha sonra gerçeğe yönelmiştir.

Durum öyküsü tarzında eserler kaleme almasına rağmen öykülerini bir sonuca ulaştırır. Ulaşılan bu sonuç çoğu zaman “şaşırtıcı bir son” niteliğindedir.

“Osmanoflar” adlı eseri Osmanlı devletinin yılış sürecinde balkanlarda yaşayan Türklerin dramını anlatır. Vakit gazetesinde tefrika edilen bu roman daha sonra kitap haline getirilmiştir.

Kenan Hulusi Koray’ın eserleri

Hikâye

Bir Yudum Su

Bahar Hikayeleri

Son öpüş

Bir Otelde Yedi Kişi

Bir Yudum Su

Roman

Osmanoflar

Şiir

Yedi Meşale (Diğer sanatçılarla birlikte)

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Yunus Emre Sevgi ve Hoşgörünün En Güçlü Sesi

Namık Kemal Vatan Şairi ve İlk Büyük Romancı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir