Fatma Aliye Hanım (Türk Edebiyatının İlk Kadın Romancısı) Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Fatma Aliye Hanım’ın yaşamı, fikirleri ve sanat anlayışı

Fatma Aliye Hanım Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak bilinir. Edebiyat tarihi açısından özel bir yere sahip olan sanatçının pek çok alanda kendisinden sonra gelen kuşaklara öncülük ettiği bilinmektedir.

Edebiyatın değişik türlerinde eser vermesine rağmen “romancı” olarak bilinir. 50 Türk lirasının üzerine fotoğrafı basıldıktan sonra ünü çok daha geniş sınırlara ulaşmış ve hakkında pek çok araştırma yapılmıştır.

Fatma Aliye Hanım’ın yaşamı

9 Ekim 1862’de İstanbul’da doğan yazar, Tarihçi Ahmet Cevdet Paşa’nın kızıdır. Çocukluk döneminde çok iyi bir eğitim aldı. Fransızca ve Arapça dersleri gördü. Matematik, hukuk, Arap tarihi ve felsefesini okudu.

17 yaşında evlendi ve 4 çocuk annesi oldu. Ancak bu durum dahi kendisini yetiştirmesine engel olmadı ve edebi çalışmalarına devam etti. Bu çabasının başarıya ulaşmasında en büyük destekçisi ise babası oldu.

Fatma Aliye Hanım’ın babası dışında bir de “manevi babam” dediği bir kişi daha vardı ve bu şahıs dönemin meşhur yazarlarından Ahmet Mithat Efendi’ydi. Ahmet Mithat Efendi gazetelerinden Fatma Aliye Hanım’a yer vermiş ve onun kendisini özgürce ifade etmesine yardımcı olmuştur.

Fatma Aliye Hanım yazdığı eserlerle meşhur olduktan sonra aktif bir “kadın hakları savunucusu” oldu. İlk Türk feministi kabul edilmesinin nedeni ise Osmanlı sınırları içinde kadın haklarını gözeten ilk resmi derneği kurmuş olmasıdır.

Fatma Aliye Hanım, soyadı kanunundan sonra “Topuz” soyadını da eserlerinde kullandı. Fatma Aliye Topuz ismi ile yayımladığı eserler olgunluk dönemi ürünleri olup en başarılı olduğu kitaplardır.

Ünlü yazar 1936 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Fatma Aliye Hanım’ın fikirleri ve sanat anlayışı

Fatma Aliye Hanım diğer son dönem Osmanlı aydınları gibi toplumsal konulara merak salıp bu konularda eserler kaleme almıştır. Ancak o daha çok kadınların sosyal ve ekonomik sorunları üzerinde durmuştur.

Kadın haklarından ve kadın-erkek eşitliğinden ilk kez bahseden yazar olarak bilinir.

Fatma Aliye Hanım, hakkında ilk kez monografi yazılan yazarımızdır. (Monografi bir kişinin yaşamının tümünü değil de belli bir konuyla ilgili kısımlarını anlatan yazı türüdür.)

En önemli eseri sayılan Muhadarat’ı bir kadının ilk aşkını unutamayacağı tezini çürütmek için yazmıştır.

Edebi yaşantısına 1889’da George Ohnet’in “Volonte” adlı romanını “Meram” adıyla çevirerek başladı. Bu romanı “Bir Hanım” imzasıyla çevirdi. Bu çaba Tercüman-ı Hakikat gazetesinde övüldü. Daha sonra eserlerinde “Mütercime-i Meram” takma adını kullanandı.

Fatma Aliye Hanım’ın eserleri

Roman

Muhadarat,  Re’fet,  Udi, Enin

Çeviri

Meram

Tarih

Kosova Zaferi-Ankara Hezimeti

Felsefe

Teracim-i Felasife

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Ahmet Arif Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabının Yazarı Kimdir?

Gülten Akın Kimdir, Nasıl Bir Sanat Anlayışı Vardır, Eserleri Nelerdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir