Ercişli Emrah’ın Yaşamı ve Sanat Anlayışı Hakkında Her Şey

Ercişli Emrah kimdir, nasıl bir sanat anlayışına sahiptir?

Ercişli Emrah aşık edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olup kendisine has üslubu bulunan nadir sanatçılardan biridir.

Ercişli Emrah, günümüzde büyük bir yerleşim yeri haline gelmiş olan Van’ın Erciş ilçesinde doğmuştur.

Gerek sanat anlayışı gerekse de acı dolu yaşamı nedeniyle yüzyıllarca halk arasında sevilip sayılmıştır. Günümüzde dahi memleketi olan Erciş’te şiirlerini ezbere bilen vatandaşlar vardır. Ayrıca bu bölgede hâlâ erkek çocuklarına “Emrah”, kız çocuklarına “Selvihan” ismini bırakma geleneği bulunmaktadır.

Ercişli Emrah dönemin yöneticilerinin ve sanatçılarının bulunduğu bir ortamda yetişmiş ve iyi bir eğitim almıştır.

Sanat anlayışı bakımından aşık edebiyatının zirvelerinden biri kabul edilen Ercişli Emrah, Selvihan ile yaşadığı aşk ile adını tarihe yazdırmıştır.

Ercişli Emrah ile Selvihan hikayesi gerçek bir yaşam öyküsüne dayanır

Emrah, Erciş Kalesi’nin başbuğu Miroğlu’nun sazcısı Aşık Ahmet’in oğludur. Genç yaşta Miroğlu’nun kızı Selvihan’a âşık olmuştur.

Osmanlı-İran savaşı sırasında Miroğlu yenilip ailesi ile birlikte esir edilmiştir. Esir edilenler arasında Ercişli Emrah’ın sevgilisi Selvihan da bulunmaktadır.

Selvihan’ın İran’a götürülmesinden sonra bir daha kendisinden haber alınamamıştır. Ercişli Emrah’ın onu kurtarmak için peşinden İran’a gittiği ancak birçok kentte aramasına rağmen sevgilisini bulamadığı rivayet edilmektedir.

Ercişli Emrah, bu olaydan sonra aşk, ayrılık ve arayış şiirleri yazmıştır. Zaten sanat yönüyle en güçlü şiirleri de bu tema çerçevesinde yazılmıştır.

Ercişli Emrah’ın sanat anlayışı

Ercişli Emrah şiirlerini içten ve arı bir dille söylemiş, halkın zevkine hitap etmiştir. Şiirlerinde kendi yöresinin bazı sözcüklerine yer verse de açık ve anlaşılır bir dil kullanmıştır.

Yurt sevgisi, aşk, doğa güzellikleri, özlem gibi konuları işlemiştir. Ancak eserlerinin genel olarak aşk temasına dayandığı söylenebilir.

Şair divan edebiyatından hiç etkilenmemiş, bütün şiirlerini heceyle yazmıştır.

Ercişli Emrah’ın bazı şiirleri Erzurumlu Emrah’a mal edilmiştir. Ancak bu iki şairin cümle yapısı ve edebiyat anlayışları arasında bariz farklılıklar vardır. Bu farklılık araştırmacıların her iki Emrah’ın şiirlerini kolayca ayırabilmesini sağlamaktadır. Ancak halk arasında Ercişli Emrah-Erzurumlu Emrah ayrımı gözetilmemiş “Emrah şiiri” gibi genel bir isimlendirme kabul görmüştür.

Ancak Ercişli Emrah’ın tamamen halk kültürüne dayanan bir sanatçı olduğunu ve yabancı tesirlere kapılmadığını bilmek buna karşın Erzurumlu Emrah’ın divan edebiyatının etkisinde olduğunu göz önünde bulundurmak bu iki şairin şiirlerini ayırmak için sağlam bir ölçüt olacaktır.

Ercişli Emrah’ın eserleri

Ercişli Emrah’ın günümüze ulaşmış müstakil bir kitabı bulunmamaktadır. Cönklerdeki şiirleri ile halk arasında halen söylenen eserleri bir araya getirilmiş ve toplamda 150 şiirden oluşan “Ercişli Emrah Şiirleri” adlı eser yayına sunulmuştur.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Ziya Osman Saba Yedi Meşale Grubunun En Başarılı Şairi

 

Cahit Külebi Anadolu’yu Anlatmayı İlke Edinen Şair

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir