Enis Behiç Koryürek Varidat-ı Süleyman Kitabının Yazarı Kimdir?

Enis Behiç Koryürek’in yaşamı

11 Mart 1891’de İstanbul’da doğdu. Babasının görevi dolayısıyla çocukluğunun büyük bir kısmı Makedonya’da geçti.

Liseden sonra Mülkiye Mektebine girdi ve iyi bir derece ile mezun oldu.

Dışişleri Bakanlığına bağlı yurt dışında çeşitli görevlerde bulundu. Kurtuluş Savaşı çıkınca yurda döndü ve milli mücadeleyi destekledi.

Savaştan sonra Ankara hükümeti tarafından pek çok üst mevkide görevlendirildi ve ülkenin değişik kentlerinde çalıştı. Gittiği yerlerde kendi görevini yaparken edebiyat ve Fransızca derslerine de gönüllü olarak girip öğretmenlik yaptı.

Ömrünün son dönemlerinde tasavvufa yöneldi ve dini bir kimlik benimsedi.

Yazar 1949 yılında İstanbul’da yaşama veda etti.

Enis Behiç Koryürek’in sanat anlayışı

Beş Hececiler akımının diğer üyeleri gibi önceleri şiire Servet-i Fünun tesirinde aruzla başlayan Enis Behiç, daha sonra heceye dönmüştür.

Hecenin değişik kalıplarını kullanmıştır. Hece ile yazdığı şiirlerinde kişisel duygulara yer vermekle beraber, daha sonra Kurtuluş Savaşı yıllarında Ziya Gökalp’ın etkisiyle, milli duyguları ve tarihi kahramanlıkları işleyen, heyecan yüklü, epik şiirler yazmıştır.

Beş Hececiler’in en sevilen ozanıdır. Şiirleri ile geniş kitlelere ulaşabilen ender sanatçılardan biridir.

Geçirdiği ruhsal bunalımların etkisiyle tasavvuf konularına yönelmiş ve Çedikçi Süleyman Çelebi ruhundan ilhamlarla yazdığını söylediği bu şiirlerini Varidat-ı Süleyman adlı eserde toplamıştır.

Manzum hikaye geleneğinin en önemli temsilcilerinden biridir. Şiirle öykü anlatma anlayışı ondan önce ortaya çıkmış olsa da bu tarzın ilk başarılı sanatçısı Enis Behiç Koryürek kabul edilir.

Türk denizciliğini destanlaştıran şair olarak bilinir. Pek çok önemli deniz olayını ve büyük denizcilerin yaşamını şiirleştirmiştir.

Müzik konusunda son derece yetenekli olan Enis Behiç Koryürek kendi icadı olan bir müzik aleti çalmaktadır. Bu alet keman ile üflemeli çalgıların birleşmesinden oluşmaktadır. Şairin ses konusundaki yetenekleri şiirlerindeki müzik unsurunun da yetkinleşmesini sağlamıştır.

Şair, aynı zamanda başarılı bir çevirmendir. Ancak çevirisini yaptığı eserler daha çok ekonomi ve yönetimle alakalıdır. Özellikle nüfus konusunda Fransızcadan çevirdiği eser büyük önem taşımaktadır.

Enis Behiç Koryürek’in eserleri

  • Miras
  • Varidat-ı Süleyman
  • Güneşin Ölümü

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Hüseyin Nihal Atsız Ruh Adam Romanının Yazarı Kimdir, Eserleri Nelerdir?

 

Gülten Akın Kimdir, Nasıl Bir Sanat Anlayışı Vardır, Eserleri Nelerdir?

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir