Emin Bülent Serdaroğlu Hem Başarılı Bir Şair Hem de Ünlü Bir Futbolcu

Emin Bülent Serdaroğlu hakkında merak edilen her şey

Emin Bülent Serdaroğlu “Kin” şiiri ile meşhur olmuş Galatasaraylı futbolcudur. Şairliği ile sporculuğu bir arada sürdürebilen nadir şahsiyetlerden biridir.

Galatasaray futbol takımının kurucularındandır. Takımın kökleşip güçlü bir kurum haline gelmesinde büyük emekleri vardır.

Emin Bülent Serdaroğlu’nun sanat anlayışı

Hem bireysel hem de toplumsal konuları, güçlü bir anlatımla şiirleştirir.

Meşrutiyet’ten sonra Servet-i Fünun anlayışının dil, üslubunu devam ettirmiş, sonra Fecr-i Ati içinde yer almıştır. İlk dönem şiirlerinde Ahmet Haşim tarzında eserler vermiştir.

Zamanla Fecr-i Ati’nin “sanat estetiğine” aşırı biçimde önem veren havasından sıyrılıp tarihî-destanî şiirler kaleme almıştır.

Şiirlerinde benzetme ve istiarelere çok fazla yer vermiştir. Bazı dizeleri tamamen söz sanatları ile örülmüştür. Dili bazı şiirlerinde oldukça ağırdır. Ancak son dönem toplumsal içerikli eserlerinde dili kısmen sadeleşmiştir.

Şiirlerini aruzla yazan şair, hece ölçüsü ile eser vermemiştir. Kendisinden sonra ortaya çıkan ve büyük bir etki meydana getiren Milli Edebiyat Akımına katılmamıştır. Ancak içerik olarak milli edebiyattan uzak değildir. Kurtuluş Savaşını destekleyen ve Anadolu halkının sorunlarına değinen bir yazardır. Ancak dil ve sanat anlayışı bakımından Milli Edebiyat akımından farklı düşünür.

Victor Hugo’ya cevap veren şairimiz…

Türk-Yunan savaşı sırasında Avrupa’da büyük bir kamuoyu oluşmuş ve Avrupalı ülkeler Yunanistan’ı desteklemiştir. Bu desteği ifade etmek maksadıyla da sık sık Victor Hugo’nun şiirleri okunmuştur. Aslında Victor Hugo bu savaştan çok daha önce yaşamış ve ölmüştür. Ancak Avrupalılar onun şiirlerini Yunan ordusuna motivasyon vermesi maksadıyla okumuşlardır.

Bu dönemde Emin Bülent Serdaroğlu, Victor Hugo’nun “Mavi Gözlü Yunan Çocuğu” şiirine karşı yazdığı “Kin” şiiri, yayımlandığı zaman geniş yankılar uyandırmıştır. Hatta Atatürk’ün bu şiiri ezbere bildiği ve cephede askerlerine sıkça okuduğu da belirtilmiştir.

Emin Bülent Serdaroğlu’nun Eserleri

Hatay’a Selam

Kin

Dev Şarkısı

Hislere Karşı

Ölümünden sonra şiirleri “Emin Bülend’in Şiirleri” adlı bir kitapta toplanmıştır.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Namık Kemal Vatan Şairi ve İlk Büyük Romancı

Halide Nusret Zorlutuna (Kadın Yazarların Annesi) Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir