Edebiyat ve Hukuk Makalesinin Yazarı Hüseyin Cahit Yalçın Kimdir?

Hüseyin Cahit Yalçın’ın yaşamı, sanat anlayışı ve eserleri

Hüseyin Cahit Yalçın, Servetifünun edebiyatının en önemli sanatçılarından biridir. Eleştiri, roman, öykü, anı ve fıkra türünde eser vermiştir. Ancak en başarılı olduğu tür eleştiridir ve gazeteci kimliği ile öne çıkmıştır.

Gerek yaşamı gerekse de yazdığı eserler ile sürekli adından söz ettirmiş ve döneminin en aktif karakterlerinden biri haline gelmiştir.

Hüseyin Cahit Yalçın’ın yaşamı

7 Aralık 1875’te Balıkesir’de doğdu. Özel bir öğrenim görmüş Doğu ve Batı edebiyatlarını çok iyi öğrenmiştir.

Bu dönemin siyasal yönü olan yazarıdır. Ömrü boyunca aktif biçimde siyasetle ilgilenmiş, bu uğurda mahkum olmuş ve sürgüne gönderilmiştir.

Gazetecilik de yapan Hüseyin Cahit hikâye, eleştiri ve roman türlerinde eser verir. ll. Meşrutiyet’in ilanından sonra gazeteciliğe ağırlık verir.

Tanin adlı gazetede Cumhuriyet’e yönelik eleştirilerini dile getirince İstiklal Mahkemeleri tarafından yargılanmış önce aklandıysa da daha sonra Çorum’a sürgüne gönderilmiştir.

1926’da çıkan af sonucu İstanbul’a dönmüş ve milletvekili seçilmiştir. 

Ulus gazetesinde yayımlanan bir yazısı nedeniyle dokunulmazlığı kaldırılmış ve hapse mahkûm edilmişse de Cumhurbaşkanı tarafından affedilmiştir.

Bu hareketli siyasi yaşamı içinde her zaman edebiyat ile ilgilenmiş ve pek çok eser vererek edebiyat dünyamıza önemli katkıda bulunmuştur.

Hüseyin Cahit Yalçın’ın mücadeleci kimliği ve Kavgalarım kitabı

Eski edebiyata karşı Batı edebiyatını savunur. Ona göre Türk edebiyatı çağdaş dünya edebiyatı içinde hak ettiği yeri almalıdır. Özellikle de Türk edebiyatının Avrupa edebiyatları ile boy ölçüşebilecek bir dereceye çıkması gerektiğini savunmuştur.

Gazete yazılan, hatıra ve tenkitleriyle ilgi toplayan Hüseyin Cahit döneminin en güçlü eleştirmeni olarak kabul edilir.

Servetifünun yolundaki mücadele yazılarını “Kavgalarım” adlı eserinde toplar. Bu dönemde pek çok yazar Servetifünun edebiyatında ağır eleştiriler yöneltmiştir. Hatta bazen bu eleştirilerde hakarete varan sert ifadeler kullanılmıştır.

Hüseyin Cahit Yalçın gazetelerde, dergilerde ve yazdığı kitaplarda bu eleştirileri teker teker yanıtlamış ve adeta “Servetifünun edebiyatının savunucusu” rolünü üstlenmiştir.

Hüseyin Cahit Yalçın’ın Edebiyat ve Hukuk makalesini kaleme alması ve Servetifünun dergisinin kapatılması

Fransızcadan çevirdiği “Edebiyat ve Hukuk” makalesi yüzünden Servetifünun dergisi kapatılmıştır.

Aslında bu makale Fransa’da geçen olayları anlatmaktadır. Ancak dönemin devlet adamları yazarın çevirdiği bu makalede Fransa’da gerçekleşen olaylar üzerinden Osmanlı devletinin eleştirildiğini düşünmüş ve Servetifünun dergisi kapatılmıştır. Bu olay Türk basın tarihinin en önemli sansür ve kapatma olaylarından biri kabul edilmektedir.

Hüseyin Cahit Yalçın’ın sanat anlayışı

Hikâye ve romanlarında gözleme yer veren, tasvir ve tahlillerde derinleşmeyen gerçekçi bir yazardır. Bazı eserlerinde romantik tasvirlere ve tek yönlü kahramanlara rastlansa da o aslında realist bir yazardır.

Dili sadedir, anlatımı özenti ve süsten uzaktır. Bu yönüyle dönemin Servetifünun yazarlarından ayrılır. Servetifünun edebiyatının dili anlaşılmayacak kadar ağırken bu edebiyatın savunucusu olan Hüseyin Cahit Yalçın’ın dili sadedir.

Çeşitli konulardaki bilim eserlerini, “Oğlumun Kütüphanesi” başlığıyla

yayımlamıştır.

Hüseyin Cahit Yalçın’ın Eserleri

Roman

Nadide, Hayal İçinde

Öykü

Hayat-ı Muhayyel, Niçin Aldatırlarmış, Hayat-ı Hakikiye Sahneleri

Eleştiri

Kavgalarım

Anı

Edebi Hatıralar, Malta Ada’sında, Meşrutiyet Hatıraları

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Sinan Paşa Tazarruname Eserinin Yazarı ve Süslü Nesir Temsilcisi

Anlatım Bozukluğu Detaylı Açıklamalar ve Bol Örnekler

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir