Edebi Forum Soru Cevap Tekniğine Dayanan Anlatım Türüdür

Edebiyatta forum nedir, ne zaman uygulanır, ilkeleri nelerdir?

Forum panellerden sonra veya bağımsız olarak uygulanabilen bir sözlü anlatım türüdür. Forum, soru-cevap tekniğine dayanır ve üzerinde konuşulan konunun aydınlatılmasını sağlar.

Eski site devletlerinde toplumsal meseleleri görüşmek üzere toplanılan alanlara forum deniyordu. Bugün ise çok sayıda kimse tarafından belli bir konuda hazırlık yapmadan yapılan tartışmalara forum (genel toplantı) adı verilmektedir.

Forumu genellikle panelin başkanı yönetir.

Başkan, dinleyenlere forumun nasıl yapılacağı, sorulacak soruların kapsamı hakkında bilgi verir. Forumu yöneten başkan tartışmanın konu dışına çıkmasını önler.

Forum sonunda ortaya çıkan görüş ve düşünceleri özetlemek yine başkana ait bir görevdir.

Dinleyiciler ve konuşmacılar birbirinden farksızdır.

Forumun maksadı dinleyenlerin düşünce dünyasını hareketlendirmek, onları pasif dinleyici olmaktan çıkarmak, konunun anlaşılmasını sağlamak ve dinleyenlerin konuya ilgisini ölçmektir.

Foruma katılanlar, açık ve kısa sorular sormalı, kırıcı olmamaya dikkat etmeli, kişisel konulara girmemeli ve konu dışına çıkmamalı, saygı, nezaket ve görgü kurallarına uymalıdır.

Forumda amaç, dinleyicilerin düşüncelerini harekete geçirerek, konunun anlaşılmasını ve açıklık kazanmasını sağlamaktadır.

Forumdan önce yanlış düşünce ve görüşler de forum sayesinde düzeltilir.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Karagöz Oyunu ile İlgili 5 Önemli Bilgi

Tanzimat Döneminde Çıkan 10 Önemli Gazete

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir