Ceyhun Atuf Kansu Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Ceyhun Atuf Kansu’nun Yaşamı ve Sanat Anlayışı

Sanatçı, İstanbul üniversitesi tıp fakültesini ve bitirdikten sonra Ankara Numune hastanesi çocuk doktoru olarak çalışmaya başladı.

Edebiyatımıza hece vezniyle ve Ahmet Kutsi havasında şiirlerle başlamış, 1940’larda Garipçilerin tarzını benimsemiş, sonraları toplumcu gerçekçi şiirler yazmıştır.

Halk dilinden ve söyleyişinden geniş ölçüde yararlanmış, yalın ve akıcı diliyle halkın özlemlerini, sevinçlerini, acılarını coşkulu bir lirizmle şiirlerinde ele almıştır.

Şiirlerinin altyapısını Kemalizm oluştursa da Marksist anlayışa kapılmaktan kendini alamamıştır.

Şiirlerinin temasını, hümanizm çocuk sevgisi, hoşgörü, ulusal bağımsızlık, insanların yoksulluğu, Atatürk, tabiat sevgisi ve cehaletle mücadele oluşturur.

Ceyhun Atuf Kansu siyasetle yakında ilgilendi. Erzurum milletvekili olarak parlamentoya girdi.

“Çocuk” dergisinde masallar yazarı sanatçı, “Bağımsızlık Gülü” ile Yeditepe Şiir Ödülü, “Sakarya Meydan Savaşı” ile de Behçet Kemal Çağlar Ödülü’nü kazanmıştır.

Ceyhun Atuf Kansu 17 Mart 1978 yılında Ankara’da hayatını kaybetti.

Ceyhun Atuf Kansu’nun Eserleri

Şiir

Bir Çocuk Bahçesinde, Bağbozumu Sofrası, Çocuklar Gemisi, Yanık Hava, Ha-ziran Defteri, Yurdumdan, Bağımsızlık Gülü, Sakarya Meydan Savaşı, Buğday, Kadın, Gül ve Gökyüzü

Makale-İnceleme-Deneme

Halk Önderi Atatürk, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı, Turhal Dolaylarında Çocuk Bakımı, Anneler Soruyorlar, Ya Bağımsızlık Ya Ölüm, Tonguç’un Kitapları, Hekimlik Andı, Köy Öğretmenine Mektuplar, Anayasa ve Yasalar, Atatürkçü Olmak, Balım Kız Dalım Oğul, Halk Önderi Atatürk, Cumhuriyet Ağacı, Dram Kaynağı Olarak Söylev, Devrimcinin Takvimi

Çocuk Kitapları

İyi İnsan Mehmet Ali, Üvey Ana, Sihirli Değnek.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Oktay Rıfat Horozcu Garip Akımının Sürrealist Temsilcisi

Aziz Nesin (Mizahi Öykünün Büyük Ustası) Hakkında Detaylı Bilgiler

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir