Cengiz Aytmatov Kırgız Edebiyatının En Başarılı Yazarı

Cengiz Aytmatov’un yaşamı ve sanat anlayışı

Kırgızistan’da doğmuştur. Veterinerlik fakültesini bitirmiş, ardından yazarlığa başlamış, bir süre gazetecilik yapmıştır.

Kısa sürede ünü bütün dünyaya yayılmış, hikâye ve roman yazmıştır. Kahramanlarının iç dünyasını çok zengin bir şekilde tasvir etmiştir. 
“Dağlar ve Steplerden Masallar” adlı eseriyle Lenin Ödülü’nü kazanmıştır. Eserlerinde Kırgız halkının gelenek ve göreneklerini, savaş yıllarında halkın çektiği zorlukları, savaş karşıtılığı, bozkırdaki yaşam tarzı, dostluk ve aşk gibi konuları işlemiştir.

Eserlerinde destan ve efsane motiflerine sıkça yer vermiş, milli kimliklerinden uzaklaştıran baskıcı yönetimleri dolaylı biçimde eleştirmiştir. ” Cemile” adlı eseri Fransızcaya çevrilmiş, ünlü şair Lous Aragon bu eser için “Dünyanın en güzel aşk hikayesi” demiştir.

10 Haziran 2008 Almanya Nürnberg’de vefat etti.

Cengiz Aytmatov’un Eserleri

Roman

Cemile, Selvi Boylum, İlk Öğretmen, Kopar Zincirlerini Gülsarı, Gün Uzar Yüzyıl Olur, Dişi Kurdun Rüyaları (Kıyamet adıyla da bilinir,) Beyaz Gemi, Deve Gözü, Toprak Ana, Musalladan Sonra, Yüz Yüze, Askerin Oğlu, Oğulla Görüşme, İlk Turnalar, Deniz Kıyısında Koşan Ala köpek, Fuji Yama

Oyun

Yıldırım Sesli Manasçı, Beyaz Yağmur, Kızıl Elma, Cengiz Huna Küsen Bulut, Dişi Kurdun Rüyaları, Sultan Murat

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Rasim Özdenören Öykü ve Deneme Ustası

 

Özdemir Asaf İronik Şiir Tarzının Büyük Ustası

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir