Cemil Meriç Düşünce Dünyamızın Anlaşılmayan Büyük Dehası

Cemil Meriç’in yaşamı

Türk edebiyatının en büyük sanatçılarından biri olan Cemil Meriç, 1916 yılında Hatay’da doğmuştur. O dönemde Hatay Fransız sömürgesi olduğundan Fransızca eğitim veren bir okuldan mezun olmuştur. Onun bu okulda okuması Batı medeniyetini yakından tanımasına yardımcı olmuştur.

Cemil Meriç, bir süre liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji dersleri verdi. Dili çok kıvrak kullanan yazar, özellikle fikir yazılarıyla ünlüdür.

Deneme, günlük, inceleme gibi türlerde eserler veren sanatçı, tarih, edebiyat, felsefe, sosyoloji alanlarında çalışmalar yapmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nin en başarılı sanatçılardandır.

Fransızcadan tercümeler yapan sanatçı, Batı medeniyetinin temellerini araştırmıştır.

Türk kültür dünyasına büyük katkıları olan yazar 1987 yılında vefat etmiştir.

Cemil Meriç’in gözlerini kaybetmesi ve o meşhur söz: “Paris’e gittiğimde Paris evde yoktu…”

Cemil Meriç, miyop hastalığından ötürü 1955 yılında görme yetisini kaybetmiştir. Bu tarihten sonra çalışmalarında öğrencileri ve çocukları kendisine yardımcı olmuştur.

Cemil Meriç göz tedavisi için Paris’e gönderilmiştir. Ancak burada da yapılan tedavi işe yaramamış ve ünlü yazar sağlığına kavuşamamıştır.

Paris’e görme yetisi olmadan gidip gelen yazara Paris’in nasıl olduğunu soran arkadaşlarına verdiği cevap uzun süre konuşulmuştur. Zira arkadaşı kendisine “Paris nasıldı?” diye sormuş o da “Bilmiyorum, Ben Paris’e gittiğimde Paris, evde yoktu.” demiştir.

Cemil Meriç’in eserlerinde Doğu-Batı çatışması

Eserlerinde hem Doğu hem de Batı medeniyetlerinin zengin kültürel özelliklerine değinmiştir.

Doğu ile Batı medeniyetlerini adeta yoğuran sanatçı, bir köprü vazifesi görmüş, Doğu kültürünü Hint medeniyetinde aramıştır.

Cemil Meriç’in dil ve sanat anlayışı

Dil meseleleri üzerinde de duran sanatçı, dilin bir milletin özü olduğunu savunmuş. Türk aydınının topluma yabancılaşmasını eserlerinde ele alarak bu konuya dikkat çekmiştir.

Sansüre, politik edebiyata da şiddetle karşı çıkan Meriç, “Kırk Ambar” adlı eseriyle Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülü’nü almıştır.

Cemil Meriç’in Eserleri

İnceleme

Hint Edebiyatı, Saint Simon ilk Sosyolog İlk Sosyalist, Umrandan Uygarlığa, Işık Doğudan Gelir, Bir Dünyanın Eşiğinde, Kültürden irfana, Kırk Ambar

Çeviri

Batı’yı Büyüleyen İslam, Altın Gözlü Kız, Otuzundaki Kadın, Köprüden Düşenler, Dillerin Yapısı ve Gelişim

Deneme

Bu Ülke, Mağaradakiler

Günlük

Jurnal

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Ahmet Hikmet Müftüoğlu Göktürk Kitabelerini Romana Konu Edinen Sanatçı

 

Seyyid Nesimi Derisi Yüzülerek Öldürülen Büyük Şair

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir