Bilge Karasu Gece Romanı ile Pegasus Ödülü Alan Yazarımız

Bilge Karasu ve sanat anlayışı hakkında önemli bilgiler

İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğrenim gördü.

Bilge Karasu, bireyin sorunlarına ağırlık veren, onun günlük hayatındaki açmazlarını işleyen bir yazardır. Her insanın hayatında en az birkaç kere kafasından geçirdiği ya da yaşadığı (sevgi, dostluk, yalnızlık, tutku, inanç-inançsızlık, korku ve ölüm gibi) kavramları imgesel bir dille anlatır.

Yazar günlük hayattan bahsettiği için okuyucu hikâyedeki kahramanda ya da kişilerde kendinden bir parça bulur.

Öykücülük ve romancılığı bir arada yürüttüğü eserlerinde sevgi, dostluk, tutku, korku, ölüm, inanç, başkaldırma, bireyin ezilmesi, inanç ve baskı çatışması gibi temaları ele alır.

Gözleme büyük önem verir. Okuru günlük hayatın içinde fark edilmemiş önemli detaylarla karşı karşıya getirir.

İmgesel anlatıma yer veren sanatçı, bazı eserlerinde yorumu okuyucuya bırakmıştır.

Eserlerde ölüm ve sevinç iç içedir. Bu tezat neredeyse tüm eserlerinde görülür. Ancak yazarın yaşama sevinci her zaman ölüm karşısında biraz daha güçlü biçimde vurgulanır.

Masal kapsamında değerlendirdiği Göçmüş Kediler Bahçesinde korkular ve acılar içinde bulunan roman kişisini masalların gizemli dünyasında yücelterek ona yeniden var olmanın hazzını ve 
yolunu sezdirir. Bu eser, imgesel anlatımı da örnekler.

Hikâyelerinde okurla arasında bir bağ oluşur. Bu bağ okurun olayları kendi bakış açısı ile yorumlamasına katkı sağlar. Hikâyelerinde bireyin iç dünyasını, korku, tutku, ölüm, baskı, inanç çatışması gibi konuları kendine özgü simgesel bir dille yansıtmıştır.

Bilge Karasu’nun dili

Karasu kelimelerini özenle seçer. Dili işlenmiş, üzerinde çok çalışılmış, oynanmış bir dildir. Kullandığı arı Türkçe başka yazarlarda yapay ve zorlama dururken onun metinlerinde hoş bir tat bırakır.

Eserlerinde şiirsellik içermeyen bir dil kullanmıştır.

Türkçe edebiyatın en özgün kalemlerinden biri olan Karasu “Gece” adlı kitabıyla 10 yılda bir verilen “Pegasus Ödülü”nü kazanan tek Türk yazardır.

Aynı zamanda felsefeci yanı olan Karasu metinlerinde felsefî sorunları işlemiş ya da onun metinleri felsefî incelemenin konusu olarak görülmüştür. Postmodern romanın Türkiye’deki önemli isimleri arasında değerlendirilmektedir.

Çeviri yoluyla Türkçeye birçok eser kazandırmıştır. Çevirilerinde eserlerin özüne sadık kalmış ancak Türkçenin özgün ifadelerini de kullanmaya gayret etmiştir.

Gece adlı romanında düş gerçeği ile gerçeği birleştirir. Simgelerin fazlaca kullanıldığı bu eserde “gece” sadece günün bir zaman dilimi değil kapıların tekmelenip insanların sorgulanmaya götürüldüğü, tutuklandığı bir dönemi simgeler.

Bilge Karasu’nun eserleri

Roman

Gece

Kılavuz

Hikâye

Troya’da Ölüm Vardı

Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı

Göçmüş Kediler Bahçesi

Kısmet Büfesi

Susanlar

Deneme

Ne Kitapsız Ne Kedisiniz

Narla İncire Gazel

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Panel En Önemli Sözlü Anlatım Türlerinden biridir

Süleyman Çelebi yani Mevlit Yazarı Kimdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir