Beşir Fuat (Kendi İntiharını Not Alan Yazar) Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Beşir Fuat’ın yaşamı, sanat anlayışı ve eserleri

Beşir Fuat gerek serüvenlerle dolu yaşamı gerek edebi anlayışı gerekse de intihar ediş biçimi tarafından Türk edebiyatının üzerinde en fazla konuşulan yazarlarından biri olmuştur.

Tanzimat döneminin bilimsel ve pozitivist çizgisindeki tek önemli yazar olan Beşir Fuat aynı zamanda başarılı bir gazetecidir. Kendi döneminde çeşitli eleştirilere uğrayan yazar, sonraki dönemde yetişen yazarlar üzerinde büyük etkiler bırakmıştır.

Beşir Fuat’ın yaşamı

Beşir Fuat’ın ailesi hakkında fazla bir bilgi yoktur. Ancak eğitimli bir aileden geldiği ve çocukluk döneminde birkaç dil öğrenecek kadar iyi bir eğitim aldığı bilinmektedir.

Ailesi Suriye’ye göç edince burada daha çok Hristiyan çocukların gittiği bir Cizvit okulunda eğitiminde devam etti. Bu okul onun batı edebiyatını ve kültürünü yakından tanımasını sağladı.

Beşir Fuat, 1867-1870 yılları arasında İstanbul’da Askeri idadide okudu. Sırp savaşlarına katıldı. Daha sonra gönüllü olarak Rus ve Girit savaşlarına da katıldı. Savaşlardaki cesaretinden dolayı “çılgın, deli, kahraman…” gibi sıfatlarla anıldı.

Beş yıl Girit’te kaldıktan sonra İstanbul’a yerleşerek edebi çalışmalarını sürdürdü.

Yazar 33 yaşında iken bileklerini keserek intihar etti.

Annem gibi olmak istemiyorum

Beşir Fuat, küçük yaşta annesini kaybetti. Ancak annesinin ölümü acılı oldu. Çünkü annesi sinir hastasıydı ve işkence çekerek vefat etti.

Beşir Fuat annesi gibi ölmek istemediği için genç yaşta intihar etmeyi seçti.

Yaşamının tüm alanlarında annesinin ölümünün etkileri görülen yazarın ölümü de ne yazık ki çocukluk döneminde yaşadığı o korkunç travmaya dayanmaktadır.

Beşir Fuat: Kendi ölümünü not alarak okurlarla paylaşan yazar

Yazar bileklerini kestikten sonra ölümün nasıl geldiğini okuyucularıyla paylaşmak istemiştir. Bu uğurda ölümden hemen önce notlar almıştır. Bu notları Ahmet Mithat Efendi, düzenleyerek okurlarla buluşturmuştur.

Öldükten sonra cesedinin bilimsel araştırmalar için tıp fakültesine bağışlanmasını istemiştir. Ancak yazarın bu vasiyeti yerine getirilmemiştir.

Beşir Fuat’ın sanat anlayışı

Edebiyatımızda ilk büyük pozitivist yazar olarak bilinir. Olaylara sadece bilimsel gerçekliklerle bakılabileceğini savunmuştur. Bilim ve teknolojiye kurtuluş gözüyle bakar. Onun için bilim sadece teknik ilerleme değil aynı zamanda bir medeniyet görüşüdür.

1880’li yıllarında, yazı hayatına Havar adlı dergiyle başlar. Ancak bu dergi kısa süre sonra dağılır. Ardından Güneş adlı dergiyi çıkaran Beşir Fuat maddi kaynak bulunamadığı için bu yayına da son verir.

Bir dönem Cerideyi Havadis gazetesinin başına geçer. Ancak yapılan bir ihbar nedeniyle gazetesi kapatılır.

Victor Hugo ve Voltaire hakkında biyografi kitapları yazar. Ancak bu kitaplar sadece hayat hikayelerinin aktarılması değildir. Söz konusu kişilerin dünya görüşlerini de ayrıntılı biçimde anlatarak okuyuculara bilgi vermeye çalışır.

Yazar ayrıca tiyatro, edebiyat tarihi, sosyoloji ve yabancı dil öğretimi konusunda da eserler yazmıştır.

Çeviri konusunda da önemi çalışmalar yapmış ve pek çok değerli kaynağın Türkçeye aktarılmasını sağlamıştır.

Beşir Fuat’ın eserleri

Binbaşıyı Davet

Bedreka-i Fransevî

İngilizce Muallimi

Cinayetin Tesiri

İki Bebek

Beşer

Usûl-i Talim

İntikad

Mektubat

Miftah-ı Usul-i Talim

Victor Hugo

Voltaire

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Şevket Süreyya Aydemir Tek Adam Romanın Yazarı Kimdir, Eserleri Nelerdir?

 

Vasfi Mahir Kocatürk Yedi Meşale Grubunun Eğitimci Yazarı

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir