Aziz Nesin (Mizahi Öykünün Büyük Ustası) Hakkında Detaylı Bilgiler

Aziz Nesin’in Yaşamı ve Eserleri

İstanbul, Heybeliada’da asıl adı Mehmet Nusret olan sanatçı, 1945’te askeriyeden ayrıldıktan sonra Karagöz Gazetesi’nde ve Yedigün Dergisi’nde redaktörlük ve yazarlık yaptı.

Sabahattin Ali ile Marko paşa gazetesini çıkarmış bu gazete kapatılınca Malumpaşa, Merhumpaşa gazetelerini çıkarmıştır.

Sadece Türk edebiyatının değil dünya edebiyatının da sayılı mizah yazarları arasında yer almıştır. Sanatçı; düşünceleri ve yazıları nedeniyle baskı görmüş, tutuklanmış, yargılanmıştır. Öykülerinde Türk toplumunu ayrıntılarıyla yansıtır. Günlük olayları toplumsal aksaklıkları eleştirir.

Sanatçının mizahının en önemli yanı, anlatacağı olayın komik karakterli olmasından çok halkın olayı yorumlama biçimidir. Günlük hayatta her zaman gördüğümüz fakat fark edemediğimiz olayları humorun süzgecinden geçirerek okuyucuya sunar.

Politik taşlamaları yanında bürokrasiye dayanan yergileri de önemlidir.

Gözleme dayalı eserlerinde toplumdaki zıtlıkları, siyasal çatışmaları ele almıştır.

Sanatçı mizah ve yergi yoluyla toplumu aydınlatma, güldürürken düşündürüp ders vermek amacıyla ağlanacak halimize gülen devlet ve hükümet büyüklerini kıyasıya eleştirmiştir. Yapıtlarının görünen tarafı komedi, iç kısmı ise trajedi olan sanatçının dili akıcı ve anlaşılırdır.

Aziz Nesin, mizah hikâyelerinde olduğu kadar oyunlarında da masal motiflerini kullandı. Türkiye’nin toplum-insan görünümünü çizmeyi amaçladı. Toplumsal değişme karşısındaki yaşamsal sorunlara yönelerek emekçileri, ekonomik ve politik baskı ortamını mizahi bir biçimde ele aldı. Özellikle hiciv alanında yazdı.

Türk edebiyatında çağdaş mizah yazarlığı tekniklerini geliştiren, genç mizah yazarlarının doğmasını sağlayan bir yazardır. Küçük öykü alanındaki mizah anlayışını çok geliştirmiştir.

Yazarın yazdığı kitaplar boyunun geçtiği bilinir. Yazarın birçok eserleri sinemaya uyarlandı. Eserleri birçok dile çevrildi.

Aziz Nesin, 6 Temmuz 1995 yılında Alaçatı Çeşme de hayatını kaybetti.

Aziz Nesin’in Eserleri

Öykü

Geriye Kalan, İt Kuyruğu, Yedek Parça, Fil Hamdi, Damda Deli Var, Koltuk, Kazan Töreni, Toros Canavarı, Deliler Boşandı, Mahallenin Kısmeti, Ölmüş Eşek, Hangi Parti Kazanacak , Havadan Sudan, Bay Düdük, Nazik Alet, Gıdıgıdı, Aferin, Kördöğüşü, Mahmut ile Nigar, Gözüne Gözlük, Ah Biz Eşekler, Yüz Liraya Bir Deli, Bir Koltuk Nasıl Devrilir, Biz Adam Olmayız, Rıfat Bey Neden Kaşınıyor, Yeşil Renkli Namus Gazı, Bülbül Yuvası Evler, Vatan Sağolsun, Yaşasın Memleket, Büyük Grev, Hayvan Deyip Geçme, 70 Yaşım Merhaba, Kalpazanlık Bile Yapılamıyor, Maçinli Kız için Ev, Nah Kalkınırsın

Roman

Kadın Olan Erkek, Gol Kralı Sait Hopsait, Erkek Sabahat, Saçkıran, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika, Tatlı Betüş, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Surname, Tek Yol

Anı

Bir Sürgünün Hatıraları, Böyle Gelmiş Böyle Gitmez, Poliste, Yokuşun Başı, Salkım Salkım Asılacak Adamlar, Rüyalarım Ziyan Olmasın

Masal

Memleketin Birinde, Hoptirinam, Uyusana Tosunum, Aziz Dededen Masallar

Taşlama

Azizname, Hazreti Dangalak

Fıkra

Nutuk Makinesi, Az Gittik Uz Gittik, Merhaba, Suçlanan ve Aklanan Yazılar, Ah Biz Ödlek Aydınlar, Korkudan Korkmak

Gezi

Duyduk Duymadık Demeyin, Dünya Kazan Ben Kepçe

Oyun

Biraz Gelir misiniz?, Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Oktay Rıfat Horozcu Garip Akımının Sürrealist Temsilcisi

Ali Canip Yöntem (Geçtiğim Yol Kitabının Yazarı) Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir