Ataol Behramoğlu Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinin Gür Sesi

Ataol Behramoğlu kimdir, nasıl bir sanat anlayışı vardır, eserleri nelerdir?

Orta öğrenimini Çankırı Lisesi’nde tamamlayan sanatçı Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi, Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.

Bir süre çevirmenlikle uğraştı, askerliğini yaptıktan sonra da bu uğraşısını sürdürdü. 1970’ten sonra üç yıl yurt dışında çeşitli ülkelerde bulundu. Daha sonra yurda döndü.

Çankırı’da öğrenciyken mahalli gazete ve dergilerde ilk denemelerini Ataol Gürus imzasıyla yayımlanan Behramoğlu, Varlık, Yelken, Devinim 60, Yapraklar gibi dergilerde çıkan şiirleriyle tanındı.

İlk şiirlerinde Orhan Veli, Attila İlhan ve ikinci Yeni şiirinin ortak özellikleri etkinken sonraki şiirlerinde gerçek kimliğiyle (toplumcu anlayışla) şiirler yazmış ve bu dönem şiirlerini Papürüs, Yeni Dergi gibi yayın organlarında yayımlamıştır.

İlk şiir kitabı “Bir Ermeni General” Marksizmin daha iyi anlaşılmasına zemin hazırladı.

Yerel kaynaklar yanında Rus ve Fransız şiirinden de yararlanmıştır. Şiirlerinde yalın ve içten bir söyleyişle beslenen lirik ton, bilgece kavrayış, çocukça duyuş ve militanca karşı koyuşta bile kendini hissettiren sanatçıda yaşadıklarını şiire aksettirmek duygusu hakimdir.

1965’te yayımladığı “Bir Gün Mutlaka” şiiri onu toplumcu gerçekçi yönünü yansıtan beyanname niteliği taşır.

Ataol Behramoğlu, siyasal mücadele içinde bulunan insanların sıkıntılarını umutlarını, işçi sınıfının mücadelesini anlatmıştır. İsmet Özel’le “Halkın Dostları”, Nihat Behram ’la “Militan” dergisini çıkarmış, “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” şiiriyle geniş kesimlerce sevilmiştir.

Çevirileriyle de dikkat çekti. Edebiyat ve kültür üzerine yazdıkları, antoloji ve diğer çalışmalarıyla kuşağının önde gelen yazarları arasına girdi.

Sanatçının anı ve gezi türünde de eserleri vardır.

Sanatçının ilk şiirlerinde çocukluk anıları, yaşama sevinci, aşk, İstanbul özlemi; ikinci dönem şiirlerinde ise umut, sevgi, özgürlük kavgası ağır basar.

Ataol Behramoğlu’nun Eserleri

Şiir

Bir Ermeni General, Bir Gün Mutlaka, Yolculuk, Özlem, Cesaret ve Kavga Şiirleri, Ne Yağmur Ne Şiirler, Kuşatmada, Dörtlükler, Mustafa Suphi Destanı, Kızıma Mektuplar, Aşk iki Kişiliktir

Anı

Aziz Nesinli Fotoğraflar

Deneme

İki Ateş Arasında, Mekanik Gözyaşları, Utanıyorum, Başka Bir Acı

Oyun

Lozan

Antoloji

Çağdaş Rus Şiiri Antolojisi, Son Yüzyıl Büyük Türk Şiiri Antolojisi, Dünya Şiiri Antolojisi

 

Şu yazılarımız da ilginizi çekebilir

Direktör Ali Bey Lehçetü’l Hakayık Kitabının Yazarı Kimdir

 

Asaf Halet Çelebi Soyut ve Mistik Şiir Anlayışının Ustası

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir