Aşık Veysel Şatıroğlu Aşık Edebiyatının Son Büyük Temsilcisi

Aşık Veysel’in yaşamı, sanat anlayışı ve eserleri

Aşık Veysel, cumhuriyetin ilk yıllarında yaşamış büyük bir şair, düşünür ve halk önderidir. Aşık edebiyatı geleneği ile yetişmiş son büyük şair kabul edilir.

Aşık Veysel hem geleneksel aşıklık geleneği hem de modern şiirin ilkelerini birleştirerek kendisine has bir edebi anlayış geliştirdi. Şiirleri halk tarafından o kadar sevildi ki dilden dile dolaşarak kültürün bir parçası haline geldi. Günümüzde de şiirleri en fazla ezberlenen ve müzik parçası haline getirilen sanatçılardan biridir.

Aşık Veysel’in yaşamı

Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde doğmuştur. Geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle iki gözünü kaybetmiştir.

Babası kör olan oğlu oyalansın diye kendisine bir saz alır. Sazın alınışı ile Aşık Veysel yeniden yaşama bağlanır ve içindeki tüm duygu yoğunluğunu sanat yoluyla dışavurur.

Özel yaşamında sıkıntılı dönemler yaşayan Aşık Veysel (Eşinin kendisini terk etmesi, iki yaşındaki kızının ölümü vs…) acılarını sanat yoluyla dile getirmiştir.

Atatürk hayranı olan sanatçı Sivas’tan Ankara’ya yürümüş ve Atatürk için şiir söylemek istemiştir. Ancak şair, Atatürk’e ulaşamamıştır. Daha sonra şiiri dönemin büyük gazetelerinde yayımlanmıştır.

Ahmet Kutsi Tecer’le tanışması yaşamında büyük değişimlerin olmasını sağladı. Birçok şehir dolaştı. Konferanslar verdi. Televizyon programlarına çıktı ve pek çok plak çıkardı. Bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı da yaptı. Ölmeden önce tüm ülkede tanınan bir sanatçı olmuştu.

Aşık Veysel’in sanat anlayışı

Son büyük saz şairlerimizdendir. Geleneksel aşıklık geleneği ile yetişmiş ancak modern şiirin imkanlarından da yararlanmıştır.

Sadece hece ölçüsünü kullanmıştır. Kendi döneminde serbest şiir tarzı oldukça popüler olmasına rağmen Aşık Veysel, hece ölçüsünü kullanmaya devam etmiştir.

Sivas’ta düzenlenen Aşıklar Bayramı’nda Ahmet Kutsi Tecer tarafından keşfedilmiş ve Türkiye’ye tanıtılmıştır. Şiirlerinde doğa ve yurt sevgisinin yanı sıra aşkı anlatmıştır.

Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Doğa, toplumsal olaylar insan sevgisini işlediği şiirlerinin yanında din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Türkçesi yalındır ve dili ustalıkla kullanır.

Aşık Veysel, şiirlerinde dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve neredeyse kusursuzdur.

Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir.

Aşık Veysel’in eserleri

Şiirleri Dostlar Beni Hatırlasın adıyla Ümit Yaşar Oğuzcan tarafından kitaplaştırılmıştır.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Kaygusuz Abdal En Pervasız Tasavvuf Şairi

 

Fabl nedir, özellikleri nelerdir ve önemli temsilcileri kimlerdir?

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir