Aşık Dertli En Lirik Halk Ozanlarından Biridir!

Aşık Dertli kimdir, eserleri nelerdir?

Küçük yaşta pek çok acılı duruma şahit olmuş ve gençlik döneminde sıkıntılı bir aşk serüveni yaşamıştır. Hatta aşk acısından ötürü intihara kalkıştığı ifade edilmektedir. Çektiği sıkıntılardan ötürü kendisine “Dertli” mahlasını uygun görmüştür.

Aşık Dertli’nin asıl adı İbrahim’dir. Anadolu kültürü ile yetişmiş şair, Bolu Gerede’de doğmuştur. Küçük yaşta, babasının vefatından sonra çobanlık yaparak hayatını kazanmaya başlamıştır. Daha sonra Konya ve Mısır’ı dolaşmış, bu seyahati esnasında saz çalmayı öğrenmiştir.

Bektaşi geleneğine bağlı şairlerdendir. Şiirlerinde “Lütfi” mahlasını kullanır. Geçimini kahvelerde saz çalıp söyleyerek sağlamıştır. Bir süre İstanbul’da yaşamış ll. Mahmut’a şiirler sunmuştur. Devlet görevinde bulunmuş, yolsuzluk iddiasıyla azledilmiştir. Fuzulî, Pir Sultan Abdal, Aşık Ömer ve Gevheri’den etkilenmiştir.

Aşık Dertli’nin sanat anlayışı

Divan, tekke ve halk şiirini çok iyi bilen şair hem hece hem aruz ölçüsüyle şiirler yazmış ama asıl başarısını heceyle yazdığı şiirlerde göstermiştir.

Koşma ve semailerini lirik bir havayla yazmıştır. Aşık edebiyatının en lirik şairlerinden biri kabul edilmektedir. Divan edebiyatında Fuzuli neyse aşık edebiyatında Dertli odur.

Toplumsal yergi içerikli şiirler de yazan şair, halk şiirinin son büyük ustalarından sayılır.

İkinci Mahmut devrinde ikinci defa İstanbul’a gelmiş ve Tavukpazarı’nda âşıklar arasında yapılan bir müsabakada edebi gücünü bütün İstanbul’a göstermiştir. Önce Lütfi mahlasını kullanmış daha sonra Dertli mahlasını almıştır.

Asıl hünerini hece ölçüleriyle yazdığı şiirlerinde göstermiş bir Bektaşi şairidir.

Divan edebiyatını bilmesi, kent kültürüyle ilişki kurması Aşık Dertli’nin dilinde, söyleyişinde bu kültürün izlerini bırakmıştır.

Divan edebiyatıyla birlikte Tekke edebiyatının da tesiri altında kalmış olan şair, aşık edebiyatının önemli bir temsilcisi olmuştur.

Şiirlerinde ağır bir dil kullanan Dertli, toplumsal eleştiri ve taşlamalarıyla ün kazanmıştır. Yaşadığı dönemde büyük şöhret kazanmıştır. Birçok çırak yetiştiren son usta âşıklardandır. “Aşık Dertli Divanı” isimli eseri önemlidir. Bu eser taş baskıyla birçok defa basılmıştır.

Hayatını son dönemleri fakirlik ve sefalet içerisinde geçirmiştir.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Orta Oyunu İki Kişilik Geleneksel Türk Oyunu

Sohbet (Söyleşi) Türü Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir