Arif Nihat Asya Bayrak Şairi Hakkında Merak Edilen Her Şey

Arif Nihat Asya’nın yaşamı

İstanbul’da doğan sanatçı öğretmen okulunu bitirdikten sonra Anadolu’ya öğretmen olarak atandı. Pek çok farklı şehirde öğretmenlik yaptı. Bir dönem Adana milletvekili olup meclise girdi. Daha sonra tekrar öğretmenliğe döndü ve birkaç yıl daha farklı liselerde çalıştı. Ardından öğretmenlikten emekli oldu ve gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

Milliyetçilik görüşünün etkisinde kaldı ve fikirlerini eserlerinde yansıttı. Hem gerçekçi hem de mistik anlayışları eserlerinde işleyen ender sanatçılardan biridir.

Arif Nihat Asya’nın dil ve sanat anlayışı

Sade, temiz, anlaşılır bir Türkçe kullanmış; vezin ve şekle fazla önem vermemiştir.

Daha çok milli ve dini konularda yazan sanatçı, aruzu, heceyi ve serbest ölçüyü kullanan ender şairlerdendir.

Yeni İstanbul ve Sabah gazetelerinde fıkra yazarlığı yapmıştır. Şiir, mensur şiir, deneme ve fıkra türlerinde eserler vermiştir. Eserlerinde vatan, millet, bayrak, kahramanlık, tarih, aşk temalarını işlemiştir. 

Güzel ve ince benzetmelerin yanında güçlü zekası, şakacı mizacının ürünleri olan hicivleri üslubunu mükemmelleştiren en önemli ögelerdir.

Sanat yaşamında yeniliklere hep açık olmuş, eskinin değerli olan şeylerinden de yararlanmayı bilmiştir.

Şairliği yanında nesir yönü de çok güçlüdür. Şiirlerinde daima bir hikmetin peşinde olan şairin zengin ve çağrışımlarla donanmış bir hayal dünyası vardır.

Arzu ölçüsünü ve rubai türünü kullanan Cumhuriyet dönemi sanatçısı

Cumhuriyetle birlikte aruz ölçüsü tamamen terk edilmesine rağmen Arif Nihat Asya bazı şiirlerinde aruz ölçüsüyle başarılı şiirler yazmıştır. Aynı zaman şair rubai gibi eski edebiyatın nazım biçimleri ile de şiirler yazmış ve bu türlerin yeni kuşaklar tarafından tanınmasını sağlamıştır.

Bayrak şairi unvanını alması

Adana kurtuluşu olan 5 Ocak heyecanıyla yazılan “Bayrak” şiirinden dolayı “Bayrak Şairi” olarak bilinir. Bu şiir Türk edebiyatının bayrak konulu en meşhur şiiridir ve günümüzde de yaygın olarak okunmaktadır.

Arif Nihat Asya’nın Eserleri

Şiir

Heykeltıraş, Yastığımın Rüyası, Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor, Kökler ve Dallar, Ayetler, Dualar ve Aminler, Aynalarda Kalan, Kıbrıs Rubaileri

Düz yazı

Kanatlar ve Gagalar (özdeyişler), Enikli Kapı (makaleleri), Terazi Kendini Tartmaz, Top Sesleri

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Sabri Esat Siyavuşgil 7 Meşale Grubunun Psikolog Şairi

Nazlı Eray Fantastik Romanın En Büyük Temsilcisi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir