Ahmet Arif Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabının Yazarı Kimdir?

Ahmet Arif’in yaşamı

Türk edebiyatının en fazla okunan şairlerinden biri olan Ahmet Arif 1927 yılında Diyarbakır’da doğdu. Liseyi de Diyarbakır’da bitiren sanatçı yüksek öğrenim için Ankara’ya gitti.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde felsefe öğrencisiyken 1950-1960 yılları arasında siyasi görüşleri nedeniyle tutuklandığı için öğrenimi yarıda kaldı.

Leyla Erbil’e duyduğu aşk sanatında önemli bir yer tuttu. Ayrıca ülkenin içinden geçtiği politik durum da eserlerinin biçimlenmesinde etkili oldu.

Şair, 1991 yılında Ankara’da vefat etti.

Ahmet Arif’in sanat anlayışı

Ahmet Arif, politik şiirle lirik şiir ustaca birleştirebilen başarılı şairlerden biridir. Kalıcılığı yakalamasında ve geniş kitlelere seslenmesinde benimsediği bu tarz etkili olmuştur.

Toplumcu gerçekçilerin en güçlü, diğer şairler üzerinde etkisi en fazla olanlardan biridir. Kendisinden sonra pek çok şairin üslubu üzerinde etkili olmuştur.

Ahmet Arif’in ilk şiirleri 1942 yılında Millet dergisinde çıkmıştır. O günden sonra değişik dergi ve gazetelerde eserleri yayımlanan şair az sayıda şiir yazmasına rağmen büyük bir üne kavuşmuştur.

Şiirleri Anadolu halkını ve coğrafyasını anlatır. Ona göre şiirinin beslendiği ana damar Anadolu’dur.

Şiirlerinde akıcı ve yalın bir dil kullanılmıştır. Bazen halk deyişlerine ve günlük konuşma dilinin kalıplarına da yer vermiştir. Özellikle meydan okuma tarzında yazdığı şiirlerinde Anadolu insanının kendisini ifade etme biçimi açıkça göze çarpar.

Şiirlerinde çetin tabiat şartlarıyla yoksulluğun zor bir hayata zorladığı insanların dramatik öyküsünü ele alır. Ancak katı bir alt-üst sınıf çelişkisini dile getirmek yerine hümanist bir bakış açısı sergiler. Estetik değerlerden uzaklaşmadan benimsediği fikirleri okuyucusuna da aşılmaya gayret eder.

Şiirlerinde efsane, masal, deyişlerden ve halk hikâyelerinden yararlanmıştır. Özellikle halk edebiyatının anlatım olanaklarından sonunda kadar faydalanmıştır.

Orhan Veli’nin etkisinin sürdüğü bir dönemde şiire başlamış, Nazım Hikmet’in açtığı yolda yürümüştür. Nazım Hikmet’ten aldığı şiirselliği Anadolu duyarlığı ve özlemiyle genişletmiştir. Ancak üslup olarak Orhan Veli’den de Nazım Hikmet’ten de ayrılır. Kendisine özgü sesi olan şairlerdendir.

Şiirlerinde güçlü bir lirizm ve ritim hissedilir. Serbest şiir tarzında eserler vermesine rağmen şiirdeki müzikaliteye önem verir. Geleneksel şiirin ahenk unsurlarından faydalanmasına rağmen eski şiirin dar kalıplarına sıkışmaz.

Başarılı, orijinal imgeleriyle günümüz şairlerine örnek olmuştur. Şiirde okurun kafasında imajlar oluşturma konusunda oldukça başarılıdır. Ayrıca bazı eserlerinde tekrir ve temsili istiare sanatlarına da yer vermiştir.

1968 yılında yayımlanan Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabı Türk edebiyatında en fazla baskı yapan şiir kitabı unvanını almıştır.

Ahmet Arif’in eserleri

Şiir

Hasretinden Prangalar Eskittim

Anadolu

Mektup

Cemal Süreya’ya Mektuplar

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Enis Behiç Koryürek Varidat-ı Süleyman Kitabının Yazarı Kimdir?

Hüseyin Nihal Atsız Ruh Adam Romanının Yazarı Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir