Açık Oturum Önemli Bir Sözlü Anlatım Biçimdir

Açık oturum hakkında bilinmesi gerekenler

Açık oturum, kamuoyunu yakından ilgilendiren güncel bir konunun, değişik görüşlerdeki uzman kişiler tarafından bir başkan yönetimde ve dinleyiciler önünde tartışılmasıdır.

Açık oturumlarda 3-5 kişi, seçilen konu ile ilgili araştırma ve incelemelerini yaparak fikir alışverişinde bulunur. Açık oturumda kaç kişinin bulunacağı ve hangi konularda konuşmalar yapılacağı önceden tespit edilir. Yani oturum öncesinde bir ön hazırlık yapılır.

Bu sözlü anlatım türünde amaç, bir konunun farklı yönlerini tartışarak o konuyu dinleyicilere tüm yönleriyle tanıtmaktır. Bu amaç doğrultusunda her konuşmacı açıklanacak konunun farklı bir yönünü ele alarak sunumunu yapar.

Açık oturumun önemli özellikleri

  1. Amaç, bir konuyu topluma anlatmak ve toplumu bilgilendirmektir.
  2. Konunun toplumun büyük bir kesimini ilgilendirmesi ve güncel olması açık oturumun önemini artırır.
  3. Konuşmacı sayısı genellikle 3-5 arasında değişir. Ancak konuşumacı sayısında sınırlama yoktur, başkan süreyi konuşmacı sayısına göre değerlendirir. Oturumun süresi ele alınan konuya göre değişir.
  4. Açık oturumlar bir başkan yönetiminde icra edilir.
  5. Sözlü anlatım türünde ele alınan konu hakkında bir sonuca ulaşmaya çalışılır.
  6. Açık oturumlar, büyük bir dinleyici kitlesi önünde televizyon, radyo olabildiği gibi bir salonda da gerçekleşebilir.

Açık oturumlarda başkanın görevleri

Başkan, önce konuşmacıları tanıtır ve onlara sırasıyla söz hakkı verir. Başkanın konu hakkında bilgili olması, konuşmacılara eşit süre vermesi, tarafsız olması, konu dışına çıkılmasını engellemesi, konuşmacıları sorularıyla yönlendirerek gerektiğinde kısa değerlendirmeler yapabilmesi gerekir.

Açık oturumların toplumsal ve bireysel önemi

Açık oturumların, toplumun kültürel kalkınmasında ve çeşitli meselelerin çözümünde önemli bir yeri vardır. Açık oturuma katılan kişiler, tartışılan konunun yetkilisi ve uzmanı oldukları, konu üzerinde derinlemesine bir araştırma yaptıkları için, dinleyenleri tatmin ederler. Sorunlara yeni bakış açıları getirirler. Dinleyenlerin bilgisini artırır, düşünce ufkunu genişletirler.

Her türlü başarı anlamında birçok kişinin muazzam noktalara ulaşmasına vesile olan Başarı Duaları Kitabı, sizin de muhteşem noktalara gelmenize vesile olacak.

Bu müthiş Başarı Duaları Kitabını indirip içindeki müthiş duaları hemen okumak için şuraya tıklayın.

İşte bunun kanıtı olan bazı okur yorumları:

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Şeyhi ya da Harname yazarı kimdir?

İsmet Özel Hakkında Merak Edilen Her Şey

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir