Abdurrahim Karakoç Mihriban Şiirinin Yazarı Kimdir?

Abdurrahim Karakoç’un yaşamı

Cumhuriyet döneminin en meşhur halk aşıklarından biri olan Abdurrahmim Karakoç 1932’de Kahramanmaraş Elbistan’ın Ekinözü köyünde doğmuştur.

Şairin babası ve dedesi de halk aşığıdır. Sanatçı ilk şiir bilgisini aile içinde edinmiştir.

İlkokulda iken üstün zekasından ötürü bir üst sınıfa geçirilen çocuklardan biridir. Ancak şair ne yazık ki ilkokuldan sonra öğrenimine devam edememiştir. Köyünde marangoz olarak çalışmış, belediye muhasebeciliğinden emekli olmuştur.

Yaşamının son dönemlerinde Ankara’ya taşınmış ve gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.

Şair kısa bir süre siyasetle de ilgilenmiş ancak bu alanın kendisine uygun olmadığını düşünerek bu alandan elini çekmiştir. Siyaset ile ilişkisinin neden kısa sürdüğünü soranlar ise “Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım.” cevabını vermiştir.

7 Haziran 2012 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

İlk şiirlerini yakan bir şair: Abdurrahim Karakoç

Sanatçı gençlik dönemlerinde yazdığı şiirlerini beğenmeyerek yaktı ve kendisine özgü bir şiir anlayışı benimseyerek ilk şiir kitabını çıkardı.

İlk kitabı Türkiye’de çok az şaire nasip olan büyük bir başarı yakaladı. Sanatçının ünü ülke çapında yayıldı. Şiirleri halk arasında hızla yayıldı ve pek çok şiiri türkü olarak okundu.

Mihriban şiiri ile Türk edebiyatının büyük ustaları arasına katıldı

Abdurrahmim Karakoç, Mihriban adlı şiiri ile kalıcılığı yakaladı. Bu şiir bestelenerek pek çok farklı sanatçı tarafından okundu. Eser o kadar meşhur oldu ki o dönem doğan kız çocuklarına Mihriban ismi verildi. Hatta bu isimle açılan pek çok iş yeri ortaya çıktı.

Günümüzde de Mihriban şiiri türkü olarak okunmaktadır. Bu eser o kadar geniş bir etki oluşturdu ki halk kültürünün bir parçası haline geldi.

Abdurrahmim Karakoç’un sanat anlayışı

Abdurrahmim Karakoç, bir şair olmanın ötesinde kişiliği ve düşünceleri ile bilge bir insan portresi çizer. Kendisiyle sanat ve edebiyat üzerine yapılan görüşmelerde kendisine sorulan sorulara o kadar farklı bakış açıları ile cevap vermiştir ki bu görüşleri edebiyat fakültelerinde tartışma konusu olmuştur.

Sanat toplum içindir anlayışıyla hareket eden sanatçı insan sevgisini çoğu şiirinde ele aldı.

Hece ölçüsünü ustalıkla kullanan şair, şiirlerinde sosyal konuları, İslami duyarlığı, yabancılaşma ve gurbet duygularını dile getirmiştir.

Yergi, hiciv ve öfke şiirlerinin ana damarını oluşturur. Özellikle toplumsal eleştiri konusunda başarılı şiirler yazmıştır.

Yolsuzluklarla, kötülüklerle mücadele eder, memleket sorunlarına dikkati çeker.

Abdurrahim Karakoç’un eserleri

Şiir

Anadolu’da Bahar

Beşinci Mevsim

Bütün Şiirleri

Dosta Doğru

El Kulakta

Gök Çekimi

Gerdanlık

Hasan’a Mektuplar

Hatay Bülteni

Kan Yazısı

Parmak İzi

Suları lslatamadım

Vur Emri

Yasaklı Rüyalar

Yağmur Yerden Yağar

Deneme

Çobandan Mektuplar

Düşünce Yazıları

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Enderunlu Vasıf Hakkında 5 Maddede Bilinmesi Gereken Her Şey

 

Beşir Fuat (Kendi İntiharını Not Alan Yazar) Kimdir, Eserleri Nelerdir?

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir