Go Back   EdebiyatDenizi.Com - Edebi ve Düşünsel Ufkunuz > OKUL ÖNCESİ > OKUMA -YAZMA ETKİNLİKLERİ > Hazırlık Çalışmaları
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Loading

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Reklam Alanı
  #1  
Alt 18.03.09
umut ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
-------------------
umut ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üye Numarası : 849
Üyelik Tarihi : 26-09-2008
Bulunduğu Yer : izmir
Mesaj Sayısı : 304
Thanks: 1
Aldığım Teşekkür: 9
Tecrübe Puanı : 50
Tecrübe : umut ışığı will become famous soon enough
Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

BİLİŞSEL ALAN

AMAÇ 5: Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme.
KAZANIM 3: Varlıkları şekillerine göre eşleştirir.
AMAÇ 6: Varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplayabilme.
KAZANIM 1:Varlıkları renklerine göre gruplar.
KAZANIM 3:Varlıkları büyüklüklerine göre gruplar.
AMAÇ 15: Nesnelerle basit toplama ve çıkarma yapabilme
KAZANIM 3:Nesneleri kullanarak toplama yapar
KAZANIM 4:Nesneleri kullanarak çıkarma yapar.

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen çocuklara “Sizinle bugün sirke gidelim mi? Daha önce hiç sirke gittiniz mi? Neler vardı?” der ve cevapları dinler. “Ben geçen hafta çok güzel bir film izledim. Film sirkte geçiyordu. Bir palyaço balon satıyordu. Ama balonların üstündeki şekiller kayıptı.”der ve çalışma kâğıtlarını dağıtır.(çalışma kağıdı1–1) Çalışma kâğıtlarında palyaçonun balonlarındaki hayvan yüzleri eksiktir. “Haydi, palyaçonun balonundaki hayvanları bulalım ve yerlerine yapıştıralım.”der ve çocuklara rehberlik eder. Öğretmen çalışma kâğıdındaki kıza dikkat çeker ve “Bakın burada bir kız palyaçodan balon alıyor. Haydi, ona da bir isim verelim.”der ve çocukların belirlediği isimler kâğıtlara yazılır ve bir tanesi seçilir. “Bu kız arkadaşımız palyaçoların sirk çadırına girdi. Ama palyaçolar o kadar şakacılardı ki bir tanesi bütün palyaçoların şapkalarını aldı ve hepsini karıştırdı. Haydi, palyaçoların şapkalarını bulmalarına yardım edelim. Sizce hangi şapkanın hangi palyaçoya ait olduğunu nasıl anlarız? Onları neye göre yerleştirebiliriz ”der diğer çalışma kâğıtlarını dağıtır(çalışma kağıdı1–2) ve çocukların yanıtlarını dinler. Bu çalışma kâğıdında palyaçoların tişörtleri ve şapkaları aynı desendedir. Öğretmen çocuklardan tişörtlerdeki desenlerle şapkaları uygun bir şekilde eşlemelerini bekler. “Teşekkür ederim çocuklar palyaçolar şapkalarını sizin yardımınızla buldular. Palyaçolar da size teşekkür etmek istiyor ve size bu boncukları verdiler. Ama boncuklar çok karışık. Sizce bunları nasıl ayırmalıyız?” der çocuklara boncukları verir ve yanıtları dinler. “Önce büyük ve küçükleri ayıralım.”der ve çocuklara rehberlik eder. Ayırma işi bitince “Şimdi de renklerine göre ayıralım” der ve rehberlik eder. “Peki, kaç tane büyük boncuğumuz var? Kaç tane mavi boncuğumuz var? 3 tane mavi boncuğumuza 2 tane daha mavi boncuk eklesek kaç tane mavi boncuğumuz olur? 5 yeşil boncuğumuzdan 1 tane yeşil boncuk alsak kaç yeşil boncuğumuz olur? Şimdi beraber sayalım” diyerek boncuklarla toplama-çıkarma alıştırmaları yapar. Etkinliğin sonunda “Teşekkür ederim çocuklar. Kaç tane boncuğumuz var biliyoruz artık. İsterseniz bu boncukları resim yaptıktan sonra süslemede kullanabiliriz.”der ve serbest bırakır.


Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

BİLİŞSEL ALAN

AMAÇ 5: Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme.
KAZANIM 10: Nesneleri ve nesne gruplarını uygun rakamla eşleştirir.
AMAÇ 13: Bir örüntüdeki ilişkiyi kavrayabilme
KAZANIM 1: Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur.

Öğrenme Süreci

Öğretmen “Çocuklar ben dün akşam çok güzel bir film izledim. Film ormanda geçiyordu. Bir sürü hayvan vardı. Sizler daha önce ormana veya hayvanat bahçesine gittiniz mi? Hangi hayvanlar vardı?”der ve çocukların yanıtlarını dinler. Öğretmen “Bakın burada birleştirilmeyi bekleyen bir yap-boz var. Sonunda sürpriz bir hayvan çıkacak. Yap-bozu yaparken arkasındaki rakamları yerdeki küçük yuvarlaklarla eşleyerek yapıyoruz. Ne kadar yuvarlak varsa o rakamla birleştiriyoruz. Haydi, beraber sayalım” diyerek çocukları yap-bozu yapmalarına rehberlik eder. Yap-bozun sonunda fil resmi çıkar. “Bakın ne çıktı? Ne kadar da büyük bir fil değil mi? Ama burada onun arkadaşı olan daha küçük filler de var. Haydi, onları sıraya sokalım. Sizce nasıl sıraya girmeliler?”der ve her çocuğa 10 büyük 10 küçük mavi fil resimlerini dağıtır ve çocukların yanıtlarını dinler. “2 büyük mavi fil ve 2 küçük mavi fil olarak sıralayalım. 1 büyük 3 küçük olarak sıralayalım. Başka nasıl sıralayalım der ve çocukların örüntü oluşturmalarına rehberlik eder. Daha sonra çocukların belirlediği örüntüleri oluştururlar. “Teşekkür ederim çocuklar. Fil arkadaşlarımız sıraya girdiğine göre biz de 1 kız 1 erkek olarak sıraya girelim ve yemekhaneye gitmeye hazırlanalım.”der ve etkinliği bitirir.


Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

BİLİŞSEL ALAN


AMAÇ 6: Varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplayabilme.
KAZANIM 3: Varlıkları büyüklüklerine göre gruplar.
KAZANIM 5: Varlıkları dokunsal özelliklerine göre gruplar.

Öğrenim Süreci

Öğretmen “Dün alışverişe çıkmıştım çocuklar ve bakın bu tişörtü aldım. Sizce nasıl? Güzel mi? Peki yumuşak mı? Sert mi? Sizin üstünüzdekiler nasıl?”der ve çocukların yorumlarını dinler. Daha sonra bir torba içindeki kumaşları getirir. “Bakın burada daha pek çok kumaşımız var. Sizce hangileri yumuşak? Hangileri sert? Aynı cinste olanları bir yere toplayalım.”der ve rehberlik eder. “Haydi, şimdi de bu kumaşları uzun ve kısa olarak ayıralım. Kalın ve ince olarak ayıralım.”diyerek gruplamalarına rehberlik eder. “kumaşlarımızı uzun-kısa, kalın-ince olarak ayırdık. Sizce sınıfımızdaki en uzun arkadaşımız kim? En kısa dolap hangisi? En kalın kitap hangisi? En ince kalem hangisi?”diyerek sınıflarında bulunan eşyalarla genelleme yapmalarına rehberlik edilir. “Bakın burada bazı nesnelerimiz var. Bu nesneleri uzun-kısa, kalın-ince olarak ayıralım ve boyayalım.” diyerek etkinliğini bitirir.(çalışma kâğıdı 3)

Yapım Aşaması

Malzemeler:
* kendinden yapışkanlı rulo(ahşap ve desenli)
* mukavva
* yapıştırıcı
* makas
* tutkal-un-yağ-tuz(bebeklerin yapımındaki hamur için)
* kürdan
* suluboya
* ayakkabılık
Mukavvalar 3-15cm ve 3-12cm olmak üzere kesilir ve katlanır. Orta kenarın yüksekliğine uygun bir mukavva daha kesilir ve yapıştırılır.(koltuk yapımı) Kesilip şekil verilen koltuklar ahşap desenli rulo ile kaplanır.
Bir kabın içinde 1 bardak un 1 bardak tutkal çok az yağ ve tuz karıştırılıp yoğrulur. Kürdanla sabitleşecek şekilde hamurdan bebekler yapılır. Kuruduktan sonra suluboya ile boyanır.
Ayakkabılığın ilk 3 katı desenli rulo ile kaplanır. Yarım tabaka 2 mukavvanın birer ucuna ayakkabılığın deliklerinden geçecek kadar delikler açılır. Diğer uçları birbirine yapıştırılır ve ahşap desenli rulo ile kaplanır. Bu mukavvayı evin çatı kısmına monte edilir.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

AMAÇ VE KAZANIMLAR:
BİLİŞSEL ALAN


AMAÇ 12: Mekânda konum ile ilgili yönergeleri uygulayabilme
KAZANIM 1: Nesnenin mekândaki konumunu söyler.
AMAÇ 15: Nesnelerle basit toplama ve çıkarma yapabilme
KAZANIM 3:Nesneleri kullanarak toplama yapar
KAZANIM 4:Nesneleri kullanarak çıkarma yapar

Öğrenme Süreci
Öğretmen “Çocuklar burada bir şey buldum. Sizce bunlar ne olabilir?”diyerek çocukları masa etrafında çeker. Evi oluşturan malzemeleri masaya koyar ve “Sizce bunlarla ne yapabiliriz?”der ve çocukların yanıtlarını dinler. “Bu malzemelerle ev yapabilir miyiz? Haydi, şimdi bu araçları birleştirelim ve ev yapalım kendimize. Ama önce herkes sandalyesini alsın ve masanın etrafına otursun.”der. Ev yapımına başlamadan önce çocukların isimlerini söyler ve yer değiştirmeye başlar.(arasına oturur musun? Yanına oturur musun? Arkasına oturur musun?) Böylece etkinlik öncesinde çocukların mekânda konumla ilgili bilgilerini ölçer. “Herkes yerine oturduğuna göre evimizi yapmaya başlayabiliriz.”der ve her çocuğun yardımını alacak şekilde evi kurar. Daha sonra evin içine yerleştirilecek olan koltukları ve masaları gösterir. Bu eşyaları da çocuklarla yerleştirirler. “Çocuklar biz bu eve sığabilir miyiz? İçine biz girsek yaşayabilir miyiz? Neden?”der ve çocukların yanıtlarını dinler. “Bakın burada bu evde yaşabilecek küçük bebekler var. Haydi, onları da evimize yerleştirelim.” der. Yerleştirme bittikten sonra öğretmen “ Sarı saçlı bebek nerede oturuyor? Kırmızı tişörtlü bebek nerede oturuyor? Peki, yanında kim oturuyor?” der ve cevapları dinler. Öğretmen “Çocuklar bu ev kaç katlı? Hep beraber sayalım. Birinci katta kaç kişi oturuyor? Haydi, onları da sayalım.”diyerek evin kaç katlı olduğunu ve her katta kaç kişinin kaldığını çocuklarla birlikte sayarlar. “ birinci kattan 2 kişi ikinci kata çıksa kaç kişi olur ikinci katta? Üçüncü kattan 1 kişi birinci kata inse kaç kişi olur üçüncü katta?”gibi toplama çıkarma soruları sorulur ve her seferinde çocuklarla birlikte sayılır. Öğretmen isteyen çocukları yanına alır ve birlikte bebeklerin yerlerini değiştirerek toplama-çıkarma işlemlerini yapar. Öğretmen “teşekkür ederim çocuklar, evimizi kurmakta yardımcı oldunuz ve bebeklerimiz yerleştirdiniz. Ama bakın burada bazı eşyalar var ve hayvanlarını uygun yerlerine yerleştirilmeyi bekliyor. Haydi, hayvanları uygun yerlerine yerleştirelim” der ve daha sonrasında mekânda konumla ilgili çalışma kâğıtları dağıtılır.(çalışma kâğıdı 4) Yönergelere uyun şekilde nesneler yerlerine yerleştirilir ve yapıştırılır. “İsteyenler çalışma kâğıtlarını boyayabilir ya da evle oynayabilirsiniz.” diyerek evi incelemeleri için serbest bırakılır.

__________________

Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş !
Reklam Alanı
Yeni Konu aç Cevapla

Anahtar Kelimeler
Çalışmaları, hazırlık, okuma, yazmaya


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:33.


Protected by CBACK.de CrackerTracker

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0