Go Back   EdebiyatDenizi.Com - Edebi ve Düşünsel Ufkunuz > BİZİM OKULUMUZ > Öğretmenler Odası > Zümreler
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Loading

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler
Reklam Alanı
Alt 02.10.10
DenizYıLdızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurucu Üye
-------------------
DenizYıLdızı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Üye Numarası : 21
Aldığım Teşekkür: 54
Tecrübe Puanı : 3451
Tecrübe : DenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond repute
2010-2011 Öğretim Yılı Türk Edebiyatı - Dil ve Anlatım Dersi Sene Başı Zümre Toplantısı Tutanağı

.
2010 – 2011 ÖĞRETİM YILI
………………………LİSESİ
TÜRK EDEBİYATI İLE DİL VE ANLATIM DERSLERİ
SENE BAŞI ZÜMRE ÖĞRETMENLER KURULU TOPLANTI TUTANAĞIDIR

Zümre Toplantı No :
Zümre Toplantı Tarihi :
Zümre Toplantı Yeri :
Zümre Toplantı Saati :
Derslerin Adları : Türk Edebiyatı – Dil ve Anlatım
Toplantıya Katılanlar :

GÜNDEM MADDELERİ:

1.Açılış ve yoklama
2. Zümre başkanının belirlenmesi
3. Toplantı yazmanının seçimi
4. Milli Eğitim Temel Kanunun ve Milli Eğitim’in Genel Amaçlarının 1739 Sayılı Kanun’dan okunması,
5. Türk Edebiyatı – Dil ve Anlatım derslerinin genel ve özel amaçlarının okunması.
6. Zümre toplantılarıyla ilgili yönetmelik maddelerinin okunup değerlendirilmesi. (2104 sayılı T.D.)
7. 2009/2010 öğretim yılı zümre toplantısında alınan kararların okunması ve değerlendirilmesi.
8. Geçen yılın başarı yönünden değerlendirilmesi.
9. 2370, 2363, 2455, 2375, 2381, 2393, sayılı Tebliğler dergilerindeki müfredat programının okunup açıklanması,
10. Öğretim metotlarının belirlenmesi ve plâna işlenmesi,
11. Başarıyı artırıcı hususlar, derslerde yapılacak etkinliklerin görüşülmesi
12. Atatürk İlke ve İnkılâplarının öğretilmesi, 2488 Sayılı Tebliğler Dergilerindeki konuların işlenişi
13. Yıllık ve günlük planlar (2069–2141 sayılı T.D.)
14. Yıllık ödevlerin verilip toplanması, değerlendirilmesi(2182 sayılı Tebliğler Dergisi), Yıllık Ödev esasları, konuların tespiti (2300)
15. Diğer zümrelerle yapılacak işbirliği
16. Öğrencilere kitap sevgisi ve okuma zevkinin kazandırılması
17. Kitap okuma etkinliklerinin yapılması, yarışmaların takibi
18.. Ölçme-değerlendirmede uygulanacak esasların tespiti,
19. Yazılı ve sözlü sınavlar (Ortaöğretim Sınıf Geçme Yön. 16.-25. mad.)
20. Sınıf Geçme Yönetmeliğinin okunması (2438–2445–2455–2460 sayılı T.D.)
21. Kütüphane ile ilgili görüşmeler.
22. Seçmeli derslerle ilgili görüş alış verişi
23. Bilim ve teknolojideki gelişmelerin, öğretim programlarına yansıtılması
24. Öğrenci merkezli eğitim ve sınıfta öğrencinin rolü
25. Yıllara göre öğrencilerin üniversiteye giriş sınavında aldıkları sonuçlar üzerinde durulması
26. Dilek ve temenniler

KAYNAKLAR
1. 2551 sayılı Tebliğler Dergisinin Plan ve Çeşitleri ile ilgili 9,10,11,12,13 ve 14. maddeleri
2. 2300 sayılı Tebliğler Dergisi (ödevlerle ilgili konular)
3. 2488 ve 2104 sayılı Tebliğler Dergisi (Atatürkçülük ile ilgili konular)
4. 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu
5. Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav yönetmeliği

GÖRÜŞMELER

Kozaklı Lisesi Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım Grubu Dersleri 1. Dönem zümre toplantısı için zümre öğretmenleri 16.09.2010 tarihinde, öğretmenler odasında, saat 14.00’da yukarıda belirlenen gündem maddelerini görüşmek üzere toplandı.

GÜNDEMİN BİRİNCİ MADDESİ: Yoklama yapıldı.Tüm zümre öğretmenlerinin hazır olduğu görüldü.Belirlenen gündem maddelerinin görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

GÜNDEMİN İKİNCİ MADDESİ: Zümre başkanlığına ……………. oybirliği ile seçildi.

GÜNDEMİN ÜÇÜNCÜ MADDESİ: Yazmanlığa …………….seçildi.

GÜNDEMİN DÖRDÜNCÜ MADDESİ: 1739 Sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ………… tarafından okundu. Genel Amaçlar açıklandı.

GÜNDEMİN BEŞİNCİ MADDESİ: Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım, derslerinin genel ve özel amaçları ……………. tarafından okundu. Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım dersinin genel amaçları ilgili program maddelerinde belirtildiği üzere aşağıdaki gibi olduğu görüldü:

Edebiyat, dil bilgisi kompozisyon öğretim ve eğitiminin temel amacı, Anayasamız ve Milli Eğitim Temel Kanunu'ndaki hükümler doğrultusunda, milli ve manevi değerlerine sahip, hoşgörülü, yurt ve dünya sorunları karşısında düşünce üretebilen, eleştiri yapabilen vatandaşlar yetiştirmektir.
Bu değer ve davranışları kazandırabilmek için ortaöğretimde öğrencilere verilecek Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım grubu derslerinin genel amaçları aşağıdaki maddeler içinde toplanabilir:
1. Milli birlik ve bütünlüğün vazgeçilmez temel unsurlarının başında gelen Türk dilini, özelliklerini bozmadan ve aşırılığa kaçmadan edebiyatımızın seçkin eserlerini okutarak öğretmek;
2. Dilin millet hayatındaki yerini iyice belirterek köklü kurallar kazanmış bir dilin eğitim ve öğretimdeki yerini kavratmak;
3. Öğrencilere dinlediklerini, okuduklarını, incelik ve derinlikleriyle kavratmak;
4. Okumanın vazgeçilmez bir ihtiyaç ve zevk olduğunu benimsetmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak;
5. Türk dilinin kurallı, zengin, üretken ve tarihi geçmişinde çeşitli şekil ve türlerde üstün seviyeli eserler veren köklü bir dil ailesinden geldiği şuurunu yerleştirmek; bugün de Türk dili ile dünya çapında eserler verilmekte olduğunu göstermek;
6. Yazarken ve konuşurken Türkçenin imlasına, telaffuzuna ve estetik inceliklerine özen gösterilmesinin benimsetilerek yaygınlaştırılmasını sağlamak;
7. Ortak milli kültür değerleri taşıyan eserlerden faydalanmak suretiyle Türk toplumun temel değer hükümlerini öğretip benimsetmek;
8. Türk edebiyatının dünü ve bugünü ile dünya edebiyatı içersindeki yerinin ve öneminin kavranılmasına imkân ve zemin hazırlamak;
9. Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım öğretimi ve eğitimi yoluyla öğrencilere diğer alanlarda da sağlam, dengeli, hür ve sistemli düşünme alışkanlığı, araştırma, tartışma, değerlendirme ve oluşturma gücü kazandırmak;
10. Sınıf veya seviyelerine göre dinleme, okuma ve yazma faaliyetleri sırasında Türk dilinin imkânlarını öğrenme, kullanma ve bu yolla bilgi edinme, kavrama, analiz ve sentez yapabilme alışkanlığı yapabilmek;
Sözlü ve yazılı olarak metin tahlili ve yeni metinler meydana getirme faaliyetleri sırasında, kültürümüzün inanç, bilgi ve zevk inceliklerine ait birikimi tanıtarak benimsetmek.”

GÜNDEMİN ALTINCI MADDESİ: Zümre öğretmenler kurulu ile ilgili yönetmelikler …………… tarafından okundu.

GÜNDEMİN YEDİNCİ MADDESİ: 2009-2010 eğitim öğretim yılı zümre kararları ……………. tarafından okundu. Alınan kararların geçen yılki eğitim-öğretim yılı süresince amacına uygun olarak uygulandığı ve sonuçlarının alındığı görüldü.

GÜNDEMİN SEKİZİNCİ MADDESİ: Geçen yıl Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım grubu derslerinden bütün sınıfların genelde başarılı olduğu tespit edildi. Dil ve Anlatım derslerindeki başarının Türk Edebiyatı derslerine nazaran daha düşük olduğu olduğu gözlenmiştir. Dil ve Anlatım dersinin analitik düşünmeyi geliştirdiği, öğrencilerin analitik düşünmesinin geliştirilmesi amacıyla matematik zümresiyle işbirliği yapma kararı alındı.

GÜNDEMİN DOKUZUNCU MADDESİ: 2370 sayılı Tebliğler Dergisi'ndeki müfredat programı 2455 ve 2470 sayılı Tebliğler dergisinde yer alan açıklamalar ve Talim Terbiye Kurulunun 27.04.1998 tarih ve 64 nolu kararı ……………… tarafından okundu.

GÜNDEMİN ONUNCU MADDESİ:
Öğretim metotlarıyla ilgili eldeki dokümanlar okunup incelendi. Buna göre aşağıdaki bilgiler elde edildi:
“Öğretim yöntemleri, öğretmen veya öğrenciyi eksen alması durumuna göre öğretmen merkezli ve öğrenci merkezli olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Öğretmen merkezli yöntemde aktif olan öğretmendir. Öğretmen bilgiyi aktarır, öğrenci dinler ve öğrenmeye çalışır. Öğrenci pasiftir ve alıcı durumundadır. Öğretmenin derste çok soru sorması ve öğrencilerin derse katılımını sağlaması, onlardan aldığı cevapları toparlayıp özetleyerek sonuca gitmesi dersi öğrenci merkezli hale getirmez. Bu durumda ders yine öğretmen merkezli bir derstir. Düz anlatım ve soru cevap yöntemi öğretmen merkezli yöntemlerdir.
Öğrenci merkezli yöntemlerde ise öğrenciler hazırlanmış bulunan öğretim ortamlarında bilgiyi kendileri üretirler. Öğretmene sorular sorar ondan yardım alırlar, ancak bu sorular öğrencilerin kendi ihtiyaçlarından doğan sorulardır. Öğretmenin konumu sorulan sorulara cevap vermek, öğrencilerin bir güçlükle karşılaşmaları halinde onlara yol göstermektir. Buluş yolu, senaryo ile öğretim, deneysel yöntem ve oyunlarla öğretim öğrenci merkezli yöntemlerdir.

1-DÜZ ANLATIM YÖNTEMİ: Öğretmen veya öğrencilerin birinin konu ile ilgili bilgiyi diğerlerine anlatması şeklinde işleyen, öğretmen merkezli bir yöntemdir. Öğrenciler dinleyici konumundadır ve pasiftir. Her derste bu yönteme başvurmanın zorunlu olduğu durumlar vardır. Konuya dikkat çekme, ders sonunda konuyu toparlama ve özetleme ancak düz anlatım ile olur. Bunlar ve benzeri durumların dışında kullanılması pek önerilmez, daha çok diğer yöntemlerin tamamlayıcısı olarak kullanılması önerilir.

2-SORU-CEVAP YÖNTEMİ: Önceden hazırlanmış bir dizi sorunun sınıfta öğrenciler tarafından cevaplanması, açıklanması ve tartışılması temeline dayalı bir öğretim yöntemidir. Bu yöntem, öğrencilerde derse karşı ilgiyi artırır, topluca düşünme alışkanlığı kazandırır, görgü kurallarına uygun dinleme, konuşma ve tartışma becerilerini geliştirir. Yalnız, bu yöntemin uygulamada geleneksel soru cevap yöntemine, yani öğrencilerin önceden belirlenmiş sorulara kalıplaşmış cevaplar vermelerine yol açan bir yönteme dönüşmesine engel olunmalıdır. Soru-cevap yöntemi hemen her derste kullanılabilir.

3-TÜMEVARIM VE TÜMDENGELİM: Tümevarım, özel durumlardan genel bir sonuca erişmek için yapılan, usavurmaya dayalı bir çalışma, araştırma ve tartışma yöntemidir. Bu yöntem öğretimde örneklerden, sorunlardan, olaylardan ve özel durumlardan hareket ederek genel sonuçlara, kurallara ya da kanılara varmak için kullanılır.
Tümdengelim ise, birtakım yasa, ilke ya da kurallardan hareket ederek özel bir olayı, durumu ya da örnekleri inceleme ve açıklama yöntemidir. Bu niteliğiyle tümevarımın tam karşıtıdır. Öğretimde bu yöntemden herhangi bir ilkenin, kuralın ya da formülün ne ölçüde gerçeğe uygun ya da geçerli olduğunu araştırmada yararlanılır.

4-SESLİ OKUMA: Sesli okuma, gözle algılanıp zihinle kavranan sözcük ya da sözcük kümelerinin konuşma organlarının yardımı ile söylenmesidir. Bu tür okumanın tam ve başarılı olabilmesi için yazıdaki anlamın kavranmasına, sesin ton ve vurgu bakımından ayarlanmasına ihtiyaç vardır. Okumanın asıl amacı, anlamı kavrama olduğuna göre, sözcük biçimlerinin anlamlarıyla aynı zamanda kavranması gerekir. Anlam hem kelimenin özel biçimlerini tanımaya, hem de sözün gelişinden faydalanmaya hizmet etmesi bakımından okumanın en önemli öğesidir.
Okuma çeşitleri arasında, özellikle ilk sınıflarda en öğretici nitelik taşıyan sesli okumadır. Sesli okumanın ilk koşulu; kelimeleri kusursuz söylemek, doğal ve standart dile uygun konuşur gibi okumaktır. Konuşur gibi okuma anlamanın doğal bir sonucu sayılır. Sesli okuma; okumayı öğretir, öğrencilerin okuma seviyesini tanımaya, dinleyenlerde zihin gelişmesinin uyanmasına yardım eder.

5-SESSİZ OKUMA: Sessiz okuma, ses organlarından herhangi birini hareket ettirmeden, gövde ve baş hareketleri yapmadan, yalnız gözle yapılan okumadır. Sesli okumaya göre daha hızlı bir okuma türüdür.
Sessiz okuma, anlamı çok çabuk kavrama olanağı sağlar. Gençler ve yetişkinler için yaşamda, bir iş ya da bir meslekte en çok gerekli olan okuma becerisi ve alışkanlığıdır.

6-SÖZLÜ ANLATIM: Sözlü anlatıma konuşma da denir. Konuşma, kişinin duygu ve düşüncelerini sözle bildirmesidir. Konuşması yeterli düzeyde olan öğrenciler genellikle her derste başarılı olurlar. Konuşmasını bilen öğrenci, soru soran, düşünen, düşündüren ve etkin olan öğrencidir.
Doğru ve düzgün konuşmanın kişilik gelişimiyle de çok yakın ilgisi vardır. Bundan dolayı öğretmen, her şeyden önce öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmelidir. Çünkü hem öğrenci başarısı için, hem de sağlıklı bir kişilik gelişimi için bu gereklidir. Konuşma bir sanatsa, konuşma eğitimi vermek de bir sanattır. Öğretmenlik ise konuşmaktan çok, konuşturma sanatıdır.

7-YAZILI ANLATIM: Yazılı anlatım, öğrencilerin kendi gördüğünü, duyduğunu, düşündüğünü ve yaşadığını yazarak anlatmasıdır. Sınıflarda da sık sık yazma çalışmaları yapılmalı, özellikle öğrencilerin ilgilerini çeken durumlardan yararlanılmalıdır.

8-BULUŞ YOLUYLA ÖĞRETİM: Buluş yoluyla öğrenme, öğrencinin kendisinin üretmesi veya bilgiye ulaşması esasına dayanır. Öğretmenin görevi, gerekli öğrenme ortamını sağlamak suretiyle öğrenciye yardım etmek, öğrenme etkinlikleri sırasında öğrencileri yönlendirmek, ihtiyaç duydukları takdirde onlara yardım etmektir. Bu yöntem en çok kavram bilgisinin ve genelleme bilgisinin kazandırılmasında kullanılır.

9-SENARYO İLE ÖĞRETİM: Senaryo ile öğretim, kazandırılacak bilgi ve becerilerin bir olaylar zinciri içinde örtülü olarak sunulması, bu olayları yaşayanların bunları öğrenmesi esasına dayanır. Sınıf, hayat içinde öğrenmemiz gereken şeyleri öğrenmek için düzenlenmiş suni bir ortamdır. Onun için sınıfta gerçek bir senaryo uygulaması yapmak zordur. Yani öğrenci sınıfın içinde, hayat dışındadır. Sınıfı çevreye taşımak da örgün eğitimde pek kolay olmamaktadır. Bundan ötürü senaryo için, suni ortamlar yaratma, hayalinde canlandırma ve oyuncu ile duygusal beraberlik içinde olmadan yararlanılır.
Seyirci izlediği bir filmde çoğu kez olayın akışına kendini kaptırır ve oyunculardan birinin tarafına geçerek, onun isteklerinin gerçekleşmesini, onun başarılı olmasını ister. İşte öğretimi senaryolaştırma öğrencinin kendini oyuncu yerine koymasını sağlamak suretiyle olur. Senaryolaştırmak için gerçek bir olay bulunmadığı takdirde olması muhtemelen bir hikâyeden de faydalanılabilir. Önce roller belirlenir ve olayın sonucu çocukların oyunu oynamaları ile aydınlanır. Öğretilecek kavram ve beceriler oyunun içine adeta emdirilmiş bir biçimde, örtülü olarak verilir. Öğrenci neyi öğrendiğini en sonunda anlar.

10-ANALİZLE ÖĞRETİM: Analizle öğretim, bir genellemeyi, genellemenin elde edilişindeki basamakları tek tek ve sırayla incelemek suretiyle anlamayı esas alan öğretim yöntemidir. Her adımda genellemeye ulaşmak için, yapılan işlemin gerekçesi, dayandığı matematik temelle açıklanır. Teoremlerin ispatına bu yöntemin bir uygulaması olarak bakılabilir. Bu yöntem kavrama düzeyini yükseltmeyi amaçlar ve özellikle ispatı birkaç adım gerektiren bağıntıların çıkarılmasında kullanılır.
Bu yöntemde kural ya da genelleme öğrencilere önceden duyurulur ve arkasından adım adım işlemler yapılır, her basamakta öğrencilere sorular sorulur, alınan cevaplar düzeltilir ve böyle devam ederek genel sonuca ulaşılır.

11-TARTIŞMA YÖNTEMİ: Tartışma, derslerin öğretiminde tek başına pek seyrek başvurulan, fakat diğer yöntemlerin yanında bir öğretim tekniği olarak uygulanan değerli ve önemli bir etkinlik şeklidir.
Tartışmanın değeri büyük ve çeşitlidir. Öğretmen ve öğrenci arasında en iyi iletişim ve anlaşma aracıdır. Tartışma ile çocuklar daha iyi tanınır. Öğretmenle öğrenci arasında sıkı bağlar kurulur. Tartışma özellikle ünitelere başlanılırken çok değerli ve önemlidir. Ünitenin planlanmasına öğrencilerin katılmalarını sağlamak için öğretmen öğretilmiş bir deneyi, bir göstermeyi tekrar ettirir veya bunlar üzerine bazı sorular sorar. Çizilmiş resimleri göstererek ve bunlar üzerinde sorular sorarak tartışmayı açar. Bu teknikler çocuklarda türlü ilgiler uyandırır. Ortaya atılan sorular veya problemler üzerine yapılan bu tartışmalar sonucu üniteler öğretmen-öğrenci işbirliğiyle hazırlanır ve planlanır.”
Bunlardan bilhassa konunun uygunluğuna göre tartışma, analiz, senaryo, yazdırma, konuşturma, soru-cevap, sesli veya sessiz okuma yöntemlerinin tercih edilip yıllık planlarda gösterilmesine karar verildi. Konuların özelliğine göre derslerde soru- cevap, okuma, anlatım, dramatizasyon amaçlı tartışma, tüme varım, tümdengelim yöntemlerinden bir veya bir kaçının kullanılmasına karar verildi. Konuların somuttan soyuta, kolaydan zora, basitten karmaşığa doğru anlatılması uygun bulundu. Diksiyonu zor olan metinlerde örnek okumanın öğretmen tarafından birkaç kez yapılmasının faydalı olacağı belirtildi .
Ayrıca öğrencilere de ders çalışma metotlarının öğretilmesinin önem taşıdığı ve bu nedenle aşağıdaki hususlara öğrencinin dikkat etmesinin sağlanması kararlaştırıldı. Bu nedenle öğrencilere;

DERS ÇALIŞMA METODU:
1- Edebiyat derslerinin amaçlarından biri öğrencilerin düzgün okumalarını sağlamaktır. Bu sebeple metinler mümkünse sesli olarak evde çalışılarak derse gelinmelidir.

2- Derste işlenecek metindeki bilinmeyen kelimelerin bulunup anlamının yanlarına kurşun kalemle yazılması okurken metni daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Metni okumadan önce açıklamaların okunması parçayı daha iyi ve kısa sürede anlamanızı sağlayacaktır. Bir kelimenin birkaç anlamı olabilir. Bu anlamlardan bazen biri bazen birkaçı birden kastedilmiş olabilir. Ayrıca özellikle şiirlerde kelimenin mecazi anlamının kullanılma ihtimali de söz konusudur. Metinde hangi anlamının kullanıldığını tespit etmeniz parçayı anlamanıza katkıda bulunacaktır; unutmayınız ki bu çalışmaları titizle yerine getirmeniz Türkçenin inceliklerini kavramanızı sağlayacaktır.

3- Metni anlayıncaya kadar birkaç kez okumanız soruların doğru cevaplandırılmasını sağlar. Başlangıçta bir kaç kez okuyup da anlamakta zorlandığınız metinler olacaktır; fakat azimli ve disiplinli bir çalışma sonunda çok daha zor metinleri kısa sürede anlama kabiliyeti kazandığınızı göreceksiniz. Bu çalışmaları ilk derslerde yapmadığınız takdirde Divan, Tanzimat ve Servet-i Fünûn dönemlerine ait metinleri anlamanız zorlaşabilir ve bu da sizin dersten soğumanıza yol açabilir.

4- Metin üzerinde araştırmalar ile ilgili sorular açıklamalar, Edebiyat Bilgileri ve Dil-Anlatım bölümleri okunduktan sonra cevaplandırılırsa soruların bazılarının bu bölümlerde cevaplandırılmış olduğu görülecektir.
5- Soruları cevaplandırmadan önce sorunun hangi amaçla sorulduğu üzerinde düşünmeniz cevabınızın doğru olmasında son derece önemlidir. Soruyu anlamanın cevabın yarısı olduğunu unutmamanız ve sorudaki her kelimeyi aynı dikkatle okumanız gerekmektedir.

6- Öğrenme metotların başında dinleme gelmektedir. İnsanlığın başlangıcından beri kullanılan dinleme metodu geçerliliğini hâlâ korumaktadır. Bu sebeple dersi çok iyi dinlemekle eksiklilerinizi tamamlama, yanlışlarınızı düzeltme imkânı bulabileceksiniz. Dinleme sırasında notlar almanız ve daha sonra bu notları ilk fırsatta defterlerinize yazmanız bilgilerinizin pekişmesine katkıda bulunacaktır.

7- Derse mutlaka hazırlıklı gelinmeli, soruların cevapları önceden defterlerinize yazıldığı gibi aklınıza takılan ya da sorulmasının metnin anlaşılmasına katkıda bulunacağını düşündüğünüz türden sorular hazırlamanız konuya olan ilginizi arttıracaktır.

8- Derse hazırlıksız geldiğiniz takdirde son derece basit soruları bile o kısa süre içinde yanıtlamanız zor olacaktır. Üstelik sınıfta cevabınızı verdiğiniz bir sorunun yazılıda çıktığı zaman yapılma ihtimali oldukça yüksektir. Bu metotları uyguladığınız takdirde başarılı olmanız çok daha kolay olacaktır.

9- Türk Dili derslerinde ise konu ile ilgili örneklerin çok olmasına özen gösterilmeli ve kitaptaki konuyla ilgili sorular cevaplandırılmalıdır.” Şeklinde yönlendirmelerde bulunulması karara bağlandı.

GÜNDEMİN ON BİRİNCİ MADDESİ: Öğrencilerin, okul kütüphanesinde yer alan milli kültür değerlerimizi aktaran eserlerle, evrensel kültürü ve çağdaş değerleri bünyesinde barındıran esaslardan yararlanılmasına özen gösterilecek. kütüphane görevlisiyle işbirliği yapılacaktır. Öğrencilere kütüphaneden en verimli biçimde yararlanmaları konusunda rehberlik edilecektir. Derslerde kullanılacak olan çeşitli programların sorunsuz bir şekilde öğrencilere aktarılabilmesi için okulumuzda daha fazla yansıtım cihazının bulunması gerekmektedir. Bunun dışında derslerde kullanılacak görsel ve işitsel materyallerin eksik olduğu ve bunların tamamlanması gerektiği dile getirildi.
Anlama güçlüğü görülen öğrencilerle yakından ilgilenecek. Gerektiğinde rehberlik servisiyle işbirliği yapılacak, öğrencilerin aileleriyle ilişki kurularak öğrenciye yardım konusunda kendileriyle işbirliğinde bulunulacak. Anlama güçlüğü çekilen konularda daha sade bir anlatım ve bol örnekleme yoluna gidilecektir.

Dersleri daha zevkli işleyebilmek ve öğrenci başarısının arttırılması için aşağıdaki faaliyetlerin ders içinde uygulanabileceği kararlaştırıldı:
- Gazete haberlerinden hikaye yazdırma
- Öğrencilere sunum hazırlatma
- Kelime oyunu oynatma
- 5 dakikalık hazırlıklı konuşma uygulamaları
- Yeni çıkan kitapların tanıtımını yapma
- Haftalık kompozisyon yazma ödevleri verme
- Atasözleri ve deyimleri canlandırma
- Karikatür yorumlatma
- Bir konuşma metninin dinlettirildikten sonra soru sorma
- Yazarın kılığına girip hayatını anlattırma
- Yanlış kelimeleri vererek düzeltme çalışmaları
- Noktalama işaretleri olmayan metin uygulaması
- Güncel olaylar hakkında yorum yaptırma
- Günlük hikaye, bilmece ve yazılara yer verme
- Sınıf panosunu kullandırma

Derslerde öğrenci başarısını artırma açısından aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1. Öğrencilerin motive edilmesine ve hedefler gösterilmesine,
2. Öğrencilerin derste devamlı aktif tutulmasına,
3. Öğretmenlerinde derslerini anlatırken aktif olmalarına,
4. Tahtayı her derste kullanmanın alışkanlık haline getirilmesine,
5. Öğrencinin derse hazırlıklı gelmesinin temin edilmesine,
6. Konular anlatılırken güncellenerek ilgi çekici hale getirilmesine,
7. Kitap okuma alışkanlığının arttırılmasına,
8. Sınıf seviyelerinin tespit edilerek konuların zaman zaman hatırlatılmasına,
9 . Verimli ders çalışma yöntemlerinin öğrencilere kazandırılmasına,
10. Ön hazırlık çalışmalarının kontrol edilmesine,
11. Kütüphanenin önemi konusunda bilgi verilerek öğrencilerin teşvik edilmesine,
12. Ders konularının öneminin zaman zaman vurgulanmasına karar verildi.

GÜNDEMİN ON İKİNCİ MADDESİ:
2488 sayılı Tebliğler dergilerindeki Atatürkçülük ile ilgili konular okundu. 2488 sayılı Tebliğler Dergisine göre Lise sınıfları Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım grubu derslerinde işlenecek Atatürkçülükle ilgili konular:

9. SINIFLAR Türk Edebiyatı Dersi: Atatürkçü düşüncede yer alan temel fikirleri kapsayan bazı konular; Türk edebiyatı, Atatürk'ün edebiyat ile ilgili görüşleri.

Dil ve Anlatım: Atatürkçü düşüncede yer alan temel fikirleri kapsayan bazı konular; Türk dili, Atatürk'ün Türk dili ile ilgili görüşleri.
Atatürk'ün hayatı. Atatürk'le ilgili anılar. Atatürkçü düşünce sistemi; Atatürkçülüğün Türk toplumu için önemi. Atatürkçü düşüncede yer alan temel fikirlerini kapsayan bazı konular; akılcılık ve bilime verilen önem, Milli eğitim, eğitimin önemi, Milli eğitimin esasları, eğitimin yaygınlaştırılması, eğitimde öğretmenin yeri ve önemi. Atatürk ilkeleri; Cumhuriyetçilik ilkesi, Türkiye Cumhuriyetinin nitelikleri, gücünü milletten alması, egemenliğin millete ait olması, insan haklarına saygılı olması, Atatürk milliyetçiliğine bağlı olması, demokratik olması, laik olması. Sosyal bir hukuk devleti olması, milli ve üniter devlet olması, Türkiye Cumhuriyetinin Türk gençliğine emanet edilmesi.

10. SINIFLAR Türk Edebiyatı Dersi: Atatürk'ün kişiliği ve özellikleri; vatan ve millet sevgisi, idealist oluşu, açık sözlülüğü, öğreticilik yönü, önder oluşu, kararlı ve mücadeleci oluşu, yöneticiliği, birleştirme ve bütünleştirme gücü. Atatürkçü düşüncede yer alan temel fikirleri kapsayan bazı konular; basın hürriyeti, çağdaşlaşma ve uygarlık, Türkçe’nin yaşayan ve zengin bir dil olma özelliği, milli kültürümüzün korunmasında dilin önemi. Atatürk ilkeleri; milliyetçilik, milli birlik ve beraberliğin anlam ve önemi.

Dil ve Anlatım: Atatürkçü düşüncede yer alan temel fikirleri kapsayan bazı konular; dayanışma, milli birlik ve beraberlik yönünden dayanışmanın önemi, Türk kadınının toplum hayatındaki yeri ve Türk kadın hakları, Milli eğitim, eğitimin önemi, Güzel sanatlar, milletlerin tanınmasında güzel sanatların rolü. Atatürk ilkeleri; Cumhuriyetçilik ilkesi, Cumhuriyetçiliğin Türk toplumuna sağladığı faydalar.

11. SINIFLAR Türk Edebiyatı Dil ve Anlatım: Atatürk ilkeleri; laiklik ilkesi, dini istismar ve taassup konularında Atatürk'ün düşünceleri.Atatürk'ün hayatı; fikir hayatı. Atatürk'ün kişiliği ve özellikleri; Atatürkçü düşünce sistemi; Atatürkçülüğün nitelikleri. Atatürkçü düşüncede yer alan temel düşünceleri kapsayan bazı konular; Türk kadınının toplumdaki yeri ve Türk kadın hakları, milli eğitim, eğitimin önemi.

12. SINIFLAR Türk Edebiyatı Dil ve Anlatım: Atatürk ilkeleri; cumhuriyetçilik ilkesi, cumhuriyetçiliğin Türk toplumuna sağladığı faydalar, milliyetçilik ilkesi, milli birlik ve beraberliğin güçlenmesinde dilin işlevi, laiklik ilkesi, laikliğin Türk toplumuna sağladığı faydalar, din ve vicdan hürriyeti, kanun önünde eşitlik, çağdaşlaşma, toplumsal barışın ve huzurun sürekliliğini sağlama, milli birlik ve beraberliği güçlendirme, Atatürk ilkelerine sahip çıkmak ve devamlılığını sağlamak.
Öğretim programında yer alan "Hitabet" türü işlenirken örnek metinler "Nutuk" ile "Söylev ve Demeçler” den seçilecektir.

GÜNDEMİN ON ÜÇÜNCÜ MADDESİ:

YILLIK VE GÜNLÜK PLANLAR
Okulumuzda 2009–2010 ders yılı içerisinde Türk edebiyatı ile Dil ve Anlatım derslerindeki değişikliklerin iyice gözden geçirilmesi ve bunun ardından yıllık planların buna uygun hazırlanması gerektiğini …… vurguladı. 2551 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan "M.E.B. Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Planlı Yürütülmesine İlişkin Yönergeye göre Ünitelendirilmiş Yıllık Ders Planı’nın dikkate alınacağı kararlaştırıldı.
Öğretmenler hangi sınıflara giriyorsa o sınıflara ait yıllık planları bizzat hazırlamasının daha uygun olacağı düşünüldü.

GÜNDEMİN ON DÖRDÜNCÜ MADDESİ:
2182 ve 2300 sayılı Tebliğler dergisinde yayımlanan konu ile ilgili bölümler ……………… tarafından okundu.

Ödev konuları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

9.SINIFLAR TÜRK EDEBİYATI ÖDEV KONULARI:

1. Hikâye türü hakkında bilgi ve hikâye yazma,
2. Destan ile masalın örneklerle karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkların bulunması,
1. Hikâye incelemesi
4. Aruz vezni, özellikleri, ortaya çıkışı ve aruz kusurları ve kalıpları hakkında genel bilgi.
5. İstiklal Marşının bütün mısraları üzerinde aruz vezni takti çalışmasının yapılması ve aruz hatalarının gösterilmesi.
6. Edebi sanatlar hakkında genel bilgi.
7. İstiklal Marşı’nın tamamının edebi sanatlarının bulunup açıklanması.
8. Anonim Halk edebiyatının genel özellikleri ve Anonim Halk edebiyatı nazım şekillerinden Türkü, Mani, Ağıt ve Ninni hakkında bilgi toplanması.
9. Dini, Tasavvufi Halk edebiyatı, özellikleri; İlahi, Nefes, Nutuk, Şathiye nazım şekilleri hakkında bilgi toplanması.
10. Âşık Tarzı Halk edebiyatı, genel özellikleri ve Koşma, Semai, Destan, Varsağı nazım şekilleri ve Güzelleme, Koçaklama, Taşlama nazım türleri hakkında bilgi toplanması.
11. Klasik Türk edebiyatının genel özellikleri ve beyitlerle kurulan nazım şekilleri Gazel, Kaside, Mesnevi ve Müstezat hakkında bilgi toplanması.
12. Klasik Türk edebiyatının genel özellikleri ve bentlerle kurulan nazım şekilleri; Musammatlar ( Murabba, Muhammes ...vb.), Tuyuğ, Rubai, Kıta, Terci-i Bend, Terkib-i Bend, Şarkı hakkında bilgi toplanması.
13. Klasik Türk edebiyatının genel özellikleri ve Klasik Türk edebiyatı nazım türleri; Tevhit, Münacaat, Na’t, Mevlit hakkında bilgi toplanması.
14. Tiyatro türü, genel özellikleri ve Trajedi ve Komedya hakkında bilgi toplanılması.
15. Türk Halk Tiyatrosu , özellikleri ve Karagöz, Meddah Hikayeleri, Ortaoyunu ve Köy Seyirlik Oyunları hakkında bilgi toplanılması.
16-Dergi çıkarma çalışması.

9.SINIFLAR DİL VE ANLATIM ÖDEV KONULARI:

1. Her hangi bir 2 sayfalık bir metin üzerinde belli başlı ses olayları (ses düşmesi, ses türemesi, ulama, ünsüz yumuşaması, ünsüz sertleşmesi, büyük sesli ve küçük sesli uyumu) tespiti çalışmasının yapılması.
2. 2 sayfalık her hangi bir metin üzerinde ek-kök tahlili çalışmasının yapılması. ( Metinler farklı olmak şartıyla birden fazla öğrenciye verilebilir.)
3. 2 sayfalık herhangi bir metin üzerinde kelimelerin yapı bakımından (basit, türemiş, birleşik) türlerinin tespiti çalışmasının yapılması.
4. 2 sayfalık herhan bir metin üzerinde kelimelerin anlam bakımından (eş anlamlı, eş sesli, zıt anlamlı, mecaz anlamlı, deyim anlamlı, terim anlamlı, ) incelemesinin yapılması.
5. 2 sayfalık bir metinde fiilerin yapı bakımından incelemesinin yapılması.
6. 2 sayfalık her hangi bir metin üzerinde fiillerin çatı bakımından incelemesinin yapılması.
7- Paragraf bilgisi ve her yan başlıkla ilgili açıklamalı beş test sorusu.
8- Anlatım bozuklukları ve her yan başlıkla ilgili açıklamalı beş test sorusu.
9- Dört sayfalık bir metinde cümlelerin çeşitlerinin belirlenmesi.

10.SINIFLAR TÜRK EDEBİYATI ÖDEV KONULARI:

1.Türk destanları hakkında genel bilgi, bir destanın yapı unsurları bakımından incelenmesi.
2. Kutadgu Bilig, Divanü Lügati’t-Türk ve Atabetü’l Hakayık hakkında genel bilgi.
3. Tasavvuf, Tasavvufi kavramlar ve Tasavvufi Halk Edebiyatı hakkında genel bilgi.
4. Ali Şir Nevai , Hayatı, Edebi Kişiliği ve eserleri hakkında bilgi.
5. Dede Korkut Hikayeleri hakkında genel bilgi ve eserdeki destansı özelliklerin neler olduğu.
6. Divan edebiyatı hakkında gel bilgi.
7. Fuzuli, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi. Bir şiirinin şekil ve öz bakımından incelenmesi.
8. Baki, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi. Bir şiirinin şekil ve öz bakımından incelenmesi.
9. Nef’i ve Nabi hayatları, edebi kişilikleri ve eserleri hakkında genel bilgi. Bir şiirinin şekil ve öz bakımından incelenmesi.
10. Nedim, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi. Bir şiirinin şekil ve öz bakımından incelenmesi.
11. Halk şiiri nazım şekilleri ve türleri hakkında genel bilgi.
12. halk hikayeleri ve mesneviler hakkında blgi.
13. Karagöz , Meddah ,Ortaoyunu hakkında bilgi ve bu türlerde bir eserin şekil ve öz bakımından incelenmesi.
14. Destan Dönemi Edebi eserler hakkında bilgi
15- Dergi çıkarma çalışması.

10.SINIFLAR DİL VE ANLATIM ÖDEV KONULARI:

1. Her hangi bir 2 sayfalık bir metin üzerinde fiillerin çatılarının tespitinin yapılması.
2. Her hangi bir 2 sayfalık bir metin üzerinde cümle tahlili çalışmasının yapılması.
3. Her hangi bir 2 sayfalık bir metin üzerindeki fiillerin çatıların tespitinin yapılması.

11.SINIFLAR TÜRK EDEBİYATI ÖDEV KONULARI:

1. Ahmet Vefik Paşa’nın tiyatroya katkıları (Adapte ve orijinal eseri karşılaştırma,)
2. Tanzimat tiyatrosu,
3. Edebî akımlar,
2. Yahya Kemal’in şiirlerinde İstanbul,
5. Millî Mücadele dönemi Türk edebiyatının özellikleri.
6. Tanzimat Edebiyatı 1. ve 2. dönemlerin genel özellikleri.
7. Ziya Paşa, Namık Kemal ve Şinasi’nin hayatları, edebi kişilikleri ve eserleri hakkında genel bilgi.
8. Abdulhak Hamit TARHAN, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi.
9. Ahmet Mithat Efendi ve Ahmet Vefik Paşa’nın hayatları, edebi kişilikleri ve eserleri hakkında genel bilgi.
10. Edebiyat-ı Cedide hikaye, roman ve şiirinin genel özellikleri.
11. Tevfik Fikret, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi.
12. Halit Ziya UŞAKLIGİL, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi.
13. Hüseyin Rahmi GÜRPINAR, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi.
14. Fecr-i Ati topluluğu, özellikleri, temsilcileri ve Ahmet Haşim hakkında genel bilgi.
15. Milli Edebiyat Akımı, özellikleri ve temsilcileri hakkında genel bilgi.
16. Yahya Kemal BEYATLI, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi.
17. Ziya GÖKALP, hayatı, edebi kişiliği ve edebi kişiliği hakkında genel bilgi.
18. Halide Edip ADIVAR, hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgi.
19- Dergi çıkarma çalışması.

11.SINIFLAR DİL VE ANLATIM ÖDEV KONULARI:

Mektup ,günlük , anı , biyografi , otobiyografi , gezi yazısı , sohbet , haber yazıları, fıkra, denem, eleştiri, makale türü ,çeşitleri , Türk ve dünya edebiyatından örnekler vs. hakkında kapsamlı araştırma çalışmaları.

12.SINIFLAR TÜRK EDEBİYATI ÖDEV KONULARI:

Cumhuriyet Dönemi ve 1940 sonrası Türk Edebiyatı,bu dönemdeki akımlar,şair ve yazarlar,akımların birbirleriyle ilişkileri,toplumsal yaşama katkıları,öğretici metinler,olay çevresinde oluşan edebi metinler,coşku ve heyecanı dile getiren metinler.

12.SINIFLAR DİL VE ANLATIM ÖDEV KONULARI:

Sanatsal metinler ve dil ve anlatım özelliklerinin incelenmesi ; fabl , masal , hikaye , roman ,tiyatro , şiir, gibi edebi türler ve özellikleri ; konferans ,açık oturum , sempozyum , forum , münazara gibi sözlü anlatıma bağlı türler ve özellikleri ; bilimsel yazılar ve özellikleri.
Bütün sınıflarda Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım grubu Yıllık ödevleri 20 Kasım 2009’e kadar verilecek, 16 Nisan 2010 tarihine kadar toplanacaktır.

GÜNDEMİN ON BEŞİNCİ MADDESİ:
……….. Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım derslerinin işlenişinde diğer zümre öğretmenleriyle işbirliğinin zorunluluğunu ifade ederek, özellikle Tarih, T.C. İnkılâp.Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya öğretmenleriyle işbirliğinin başarıyı arttıracağını belirtti. Ayrıca önemli gün ve haftalarda diğer zümre öğretmenleriyle işbirliği, konuları daha iyi kavratma açısından önemli olduğunu vurguladı.
………, “Öğrencilerin dili düzgün kullanmalarında diğer öğretmenlerinde payı olacaktır. Bu yüzden diğer zümrelerle görüşüp, bu noktayı hatırlatmalıyız. Ayrıca Önemli gün ve haftalar ile ilgili tarih zümresi ile irtibata geçmeliyiz ” dedi.

GÜNDEMİN ON ALTINCI MADDESİ:
11. ve 12. sınıflarda deneme kitapları (Montaigne, Bacon, Nurullah ATAÇ vb.) temin ettirilip okutturulacaktır. Üniversite sınavlarında paragraf soruları daha çok bu kitaplardan çıkmaktadır. Kitap sevgisinin aşılanması, okuma zevkinin arttırılması için Türk ve Dünya edebiyatının seçilmiş güzel örneklerinden öğrencilerin seviyesine uygun kitap seçilip tavsiye edilmesi ve bunun takip edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca öğrencilere yazma zevki aşılamak için mutlaka Günlük tutulması hususu üzerinde hassasiyetle vurgulanması gerektiği anlatıldı. Bu konuda edebiyat öğretmeni ………… şunları söyledi: “Günlük yazmak öğrencilerimizi yazma hususunda daha bağımsız kılacaktır. Çünkü istediği her şeyi istediği şekilde yazacaktır. İlerde kendi yazış kurallarını yani üslubunu kendisi tespit edip uygulama başarısını kazanacaktır. Gün geçtikçe yazma kabiliyetinin geliştiğini görerek cesareti daha da artacaktır.” Ayrıca her dönem en az seviyeye uygun bir şiirin ezberletilmesi suretiyle öğrencilerde şiir zevkinim oluşturulması karara bağlandı.

GÜNDEMİN ON YEDİNCİ MADDESİ:
31.08.2010 tarihinde yapılan kurul toplantısında belirlenen saatlerin okuma saati olarak uygulamasına karar verildi. Yarışmalarla ilgili resmi yazıların takibi ve öğretmenlere duyurulmasında ……………… görevlendirildi. Zümrenin her öğretmeni gelen her yazıyla ilgili en az bir yazı örneğini sorumlu öğretmene vermeleri kararlaştırıldı.

GÜNDEMİN ON SEKİZİNCİ MADDESİ:
Sözlü değerlendirmelerde ise, öğrencinin sınıf içerisindeki ders olan ilgisi, katılımı ve ayrıca değişik konularda kendi duyuş ve düşünüşlerini yazıya aktarabilmeyi hedeflediğimiz, her hafta bir yazı yazdırma şeklindeki çalışmalara katılma oranını da sözlü olarak değerlendirebiliriz." dedi.
Diğer üyeler de bu hususta böyle hareket edeceklerini belirttiler. Yazılıların bir hafta önceden duyurulması, ders defterlerine yazılı tarihlerinin mutlaka yazılması, yapılan yazılı yoklama sonuçlarının 15 gün içerisinde mutlaka duyurulması gerektiği kararlaştırıldı.
Sözlü için, ayrı bir süre ayrılmayıp ders içerisinde öğrenciyi teşvik edecek şekilde yapılması kararlaştırıldı.
Yazılı tarihleri zümre öğretmenlerince yazılı sınavlar için uygun tarihler aşağıda belirtilmiştir:
Soğuk veya herhangi bir tatilde sınav tarihlerin değişebileceği de karara bağlandı. Ayrıca 12. sınıflarda üniversiteye hazırlık açısından yararlı bulunduğu için 3. yazılı yoklamaların bütün 12. sınıflarda ortak test yapılması oy birliği ile kabul edilmiştir. Yine son yazılıların ortak ve test ya da karışık sistemde yapılmasına karar verildi. İkinci dönemle ilgili olarak yazılı tarihleri ikinci dönem başı zümresinde belirlenmesine karar verildi.
1.Yazılı : Kasım 1. hafta
2.Yazılı : Aralık 2. hafta
3.Yazılı : Ocak 2. haftası yapılacaktır.

GÜNDEMİN ON DOKUZUNCU MADDESİ:
(Ortaöğretim Sınıf Geçme Yön. 16.-25. mad.) Sınıf Geçme Yönetmeliğinin 16- 25. maddeleri ……………….. tarafından okundu. Bu konuda soru olup olmadığı soruldu.Sözlü notlarının yıl içerisinde öğrencilerin performanslarına göre verilmesini, bu iş için ayrıca bir ders saatinin ayrılmamasını zümre öğretmenlerine hatırlattı. Sorusu olan arkadaş olmadı. ……….. bu yönetmelik hükümlerine göre hareket edilmesini istedi.

GÜNDEMİN YİRMİNCİ MADDESİ: :
(2438, 2445, 2455, 2460 sayılı Tebliğler Dergilerinden) Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliğinin tümü ………. tarafından okundu. ……….. konu ile ilgili soru olup olmadığını sordu. Öğretmen arkadaşlar: Yönetmelikle ilgili olarak rehberlik servisi ile sınıflarda, gerekli görülen zamanlarda çalışmanın yapılabileceğini vurguladılar.

GÜNDEMİN YİRMİ BİRİNCİ MADDESİ:
Okul Kütüphanesi ile ilgili görüşmeye geçildi;……… okul kütüphanesinin geçen öğretim döneminde büyük çalışmalar yaptığını, kitapların numaralandırılma ve tasnifinin yapıldığını, demirbaş kayıtlarının yenilendiğini ve öğrencilerimize daha verimli bir şekilde hizmet verdiğini belirtti.
……….. öğrencilerin, okul kütüphanesinde yer alan milli kültür değerlerimizi aktaran eserlerle, evrensel kültürü ve çağdaş değerleri bünyesinde barındıran esaslardan yararlanılmasına özen gösterilecek. Kütüphane Kulübü ile işbirliği yapılacaktır. Öğrencilere kütüphaneden en verimli biçimde yararlanmaları konusunda rehberlik edilecektir.
Kütüphane çalışmalarının bu yönetmeliğe uygun olarak yürütülmesi karara bağlandı. Bu yönetmeliğin önemli bölümlerinin aşağıdaki gibi olduğu görüldü.

GÜNDEMİN YİRMİ İKİNCİ MADDESİ:

2010-2011 yılında uygulanmaya başlanan yeni yönetmeliğe göre 9. ve 10. sınıflarda seçmeli ders metodu başlamıştır. Öğrencilerin YGS ve LYS’de yapacakları sorulara göre ders seçmeleri kararlaştırıldı. Örneğin Türkçe öğretmeni olmak isteyen bir öğrencimiz Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı ağırlıklı ders seçmelidir. Sayısal ağırlıklı dersler seçtiği takdirde sınavlarda başarısız olabilir.

GÜNDEMİN YİRMİ ÜÇÜNCÜ MADDESİ:

Bilim ve teknolojideki gelişmelerin öğretim programlarına yansıtılması kararı alındı. Örneğin yazılıların bilgisayarda hazırlanması, derslerde öğrencilerin konferans salonuna indirilerek sunu yapılması, Powerpoint ve media player programların derslerde aktif olarak kullanılması vb.

GÜNDEMİN YİRMİ DÖRDÜNCÜ MADDESİ:

Derslerin öğrenci merkezli eğitim ve yapılandırmacı sistemle işlenmesine karar verildi. Öğretmen merkezli eğitimin çok aza indirilmesine, öğrencinin merkezde olmasına karar verildi. Oto kontrolun öğrencide olduğu, sorumluluğun öğrencide olduğu metotlarda başarının daha fazla olduğu sonucuna varılarak öğrenci merkezli eğitim uygulamasına devam etme kararı alındı.

GÜNDEMİN YİRMİ BEŞİNCİ MADDESİ:

SONUÇ VE KARARLAR
1. Dersler işlenirken 2488 sayılı Tebliğler Dergisine göre Atatürkçülükle ilgili konulara yer verilmesine, ayrı bir ders saati ayrılmamasına, işlenen konuların deftere işlenmesine,
2. Yıllık planların görüşülen hususlar doğrultusunda hazırlanıp 24.09.2009 tarihine kadar hazırlanmasına,
3. Ders anlatırken daha çok öğrenci merkezli öğretim metotlarının uygulanmasına,
4. Öğrencilere Edebiyat dersi için ders çalışma metotlarının öğretilmesine,

5. Öğrenci başarısının arttırılması için;
• Öğrencilere kitap okuma zevkinin kazandırılmasına,
• Sınıf sevilerinin tespit edilerek konuların zaman zaman tekrar edilmesine,
• Ön hazırlık çalışmalarının kontrol edilmesine,
• Kütüphanenin önemi konusunda bilgi verilerek öğrencilerin teşvik edilmesine,
• Ders konularının öneminin zaman zaman vurgulanmasına,
6. On dördüncü maddede görüşülen esaslar ve amaçlar çerçevesinde bu maddede belirtilen konularda 22 Kasım 2010’a kadar Yıllık Ödevlerin verilmesine,
7. Önemli gün ve haftalarda, Atatürkçülük konuları işlenirken ve Tanzimat edebiyatı anlatılırken İnkılâp tarihi, Tarih öğretmenlerinden istifade edilmesine,
8. Derslere her zaman hazırlıklı girilmesine,
9. Sözlü yoklamalar için ayrı ders saati ayrılmamasına,
10. Ders kitabı olarak idareye seçilip bildirilmiş olan kitaplarla, Yardımcı ders araç gereçleri olarak, en son basım İmla Kılavuzu, Türkçe Sözlük, Osmanlıca-Türkçe-Sözlük, büyük boy çizgisiz defter, ÖSS hazırlık için son sınıflarda herhangi bir test kitabı almalarının öğrencilere tavsiye edilmesine,
11. Yazılı yoklamaların birlikte hazırlanılmasına, en azından birlikte kontrol edilmesine karar verildi.

GÜNDEMİN YİRMİ ALTINCI MADDESİ: …………. dilek ve temennisi olup olmadığını sordu. Söz alan olmayınca teşekkür ederek toplantıyı sona erdirdi.

Zümre Başkanı

Türk Dilive Edb Öğr Türk Dilive Edb Öğr

UYGUNDUR
…../…../ 2010

………………………….
Okul Müdürü

.
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş !
Reklam Alanı
Yeni Konu aç Cevapla

Anahtar Kelimeler
anlatım, başı, dersi, dil, dil ve anlatım, edebiyat, edebiyatı, plan, planlar, sene, sene başı planları, toplantısı, tutanağı, türk, türk dili, türk edebiyatı, ve, yıllık planlar, yılı, zümre, öğretim

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler