Go Back   EdebiyatDenizi.Com - Edebi ve Düşünsel Ufkunuz > TİYATRO > Tiyatro Oyunları > Çeşitli Çocuk Oyunları
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Loading

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler
Reklam Alanı
Alt 04.06.08
DenizYıLdızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurucu Üye
-------------------
DenizYıLdızı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Üye Numarası : 21
Aldığım Teşekkür: 54
Tecrübe Puanı : 3451
Tecrübe : DenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond reputeDenizYıLdızı has a reputation beyond repute
CUMHURİYET GÜNEŞİ

CUMHURİYET GÜNEŞİ

KİŞİLER

BİLGİSİZLİK
HASTALIK
GERİCİLİK
AÇLIK
KORKU
SEFALET
TEMBELLİK
ZULÜM
HASTALIK
CUMHURİYET

BİRİNCİ PERDE

(Sahne açıldığı zaman. Cumhuriyet’ten başka hepsi oradadır. Her biri uygun bir kıyafette ve bir köşededir. Hastalık bir yatakta yatar. Tembellik yere uzanmıştır. Korku telaşla dolaşır. Zulüm yumruğunu sık sık kaldırır.)

BİLGİSİZLİK: Benim adım bilgisizlik. A harfini görsem onu bacaklarını açmış bir adam sanırım. En çok nefret ettiğim şey kitaptır. Okumak bir şeyler öğrenmektir. Kitap okuyan, okula giden, dersine çalışan bir çocuk gördüm mü tüylerim diken diken olur. İçimden elindeki kitabı, defteri almak, onu parça parça etmek gelir. Gel gelelim insanlar beni pek sevmezler. Beni birçok ülkeden kovdular. Şimdi bu ülkeye geldim. Bana bu yurtta rahat rahat barınabileceğimi; orada kendime uygun arkadaşlar bulacağımı söylediler. Pek de yalan da değilmiş hani. Bakın ne güzel arkadaşlarım var. Onları size birer birer tanıtmak isterim. Ama hayır! Onları kendileri tanıtsınlar daha iyi. Haydi, Hastalık kardeş! Şöyle yatağından doğrul da kendini tanıt!

HASTALIK-Adım Hastalık, Benzim de bir damla kan bulamazsınız. Ben bilgisizliğin, pisliğin hüküm sürdüğü mikrop yuvası yerlerde yaşarım. En iyi arkadaşım Bilgisizlik’tir. Çünkü en büyük düşmanım olan doktorlar, bilgisizliğin de düşmanıdır. Düşmanlarımız bir olunca birbirimizle bu kadar yakın dost olmamıza şaşılmaz. O ne kadar güçlü kuvvetli olursa benim de işlerim o kadar çoğalıp artar. Pençeme o kadar çok insan geçirir, onları o kadar çok inim inim inletirim ki size anlatamam. Bunun bana ne denli müthiş bir zevk verdiğini de söylemeden geçemeyeceğim…

GERİCİLİK-Bana da Gericilik derler. Bilgisizlik kardeşle akrabayız zaten. Sütkardeş oluruz. Benim gibi düşünmeyen herkese düşmanım. Bazı insanlar çıkmış dünya yuvarlaktır, güneşin etrafında döner diyorlar. Yalan! Dünya bir tepsi gibi düzdür. Ayrıca da öküzünde boynuzunda duruyor. Öküz bir balığın sırtında, balık suyun içinde, su ise havadadır. Bir de iri eşekarısı vardır ki öküze musallattır. Bunun dibinden ayrılmaz. Ara sıra onu soktu mu öküz başını sallar. Sallayınca da boynuzunda olan dünya sallanır. İşte buna deprem denir. İşin doğrusu bu iken nice kimseler bunu reddederler. Dünyanın, boşlukta kendisi ve güneş etrafında dönen bir yıldız olduğunu ileri sürerler. Yalandır bu! Onlara değil, bana inanın! Yeni düşünceler, yeni bilgiler peşinde koşmak deliliktir. Başın ağrıdı mı üfürükçüye koşacaksın! Keçin süt vermedi mi, boynuna muska asacaksın.

AÇLIK-Benim adım Açlık’tır. Ne halde olduğumu görüyorsunuz. Tembellik kardeşin akrabasıyım. Ben, insanları çalışkan ve bilgili olan ülkelerden hiç hoşlanmam. Tarlasını zamanında sürüp eken, ürününü vaktinde derleyip bir yerde biriktiren, günün yarısını çalışmakla geçiren insanlarla benim aram hiç iyi değildir. Ben kumar oynayan, kazancını içkiye veren, sefahat dünyasına dalan kimselerden hoşlanırım. Çünkü onlar eninde sonunda benim en yakın dostlarım olurlar. Çalışkanları da hiç sevmem… Burada Bilgisizlik, Gericilik, Hastalık, Tembellik gibi dostlarla çok iyi anlaşacağımı görüyorum. Aman ne hoş olacak! Ne harika olacak! Onların yardımlarıyla ortalığı kasıp kavuracağım. Herkese hükmedeceğim… İnsanların avurtlarını çöktürecek, kaburgalarını meydana çıkartacağım. Mideleri büzülecek. Bir gün içinde binlercesi birden ölecek! Ne güzel bir şey değil mi?

KORKU-Bana Korku derler. Bilgisizlik ve Zulüm kardeşlerle uzaktan akrabayız. İnsan neden korkar? Bunu bilmem hiç düşündünüz mü? Birine kötülük yapacaksınız ki onun sizden bunun hesabını sormasından, intikamını almasından çekinip korkacaksınız. İşte gücüm insanların içine bu duyguyu yerleştirmektir. Onları doğru yoldan ayırıp kötülük yapmaya zorlarım. Bunu başardım mı içlerine rahatça yerleşirim. Yuvam; baykuşların, akreplerin, yarasaların yuvalarından daha karanlıktır. Geceleri baykuş olur, yürekleri yerlerinden oynatırım. Elime geçirdiğim insanlara dehşet saçar, korku veririm…

SEFALET-Benim adım Sefalet’tir. Tembellik kardeşle amca çocuklarıyız. Ben her zaman geri kalmış bu yüzden de halkı bilgisizlik içinde kıvranan ülkelerde yaşarım. En çok sevdiğim Açlık’tır. O nereye gitse, nereye yerleşse, bir an tereddüt etmez, hemen peşinden koşar, yanında yer alırım. Ben onu ne kadar seversem o da benden o kadar hoşlanır. Birbirimizden ayrılmak istemeyiz. İşte bakın burada kendisiyle buluştuk… Hoşumuza gitti bu… Bizi kimsenin rahatsız etmeyeceğine inanıyoruz. Burada tam kafamıza denk arkadaşlar var. Hepimiz de birbirimizin yardımcısı olacağız. El ele verdik mi kim karşı koyabilir bize? Aaaah! Ah! Pençeme geçireceğim insanları ne güzel süründüreceğim. Onların kışın pılı pırtılar, çaputlar çullar içinde tir tir titrediğini görmek, yazın güneşte kavrulduklarını izlemek; onları evsiz barksız bırakmak beni o kadar çok sevindirecek ki…

TEMBELLİK-Offf! Ayyy! Şaştım size doğrusu! Nasıl da üşenmeden böyle konuşuyorsunuz? Bakın benim parmağımı bile kıpırdatacak halim var mı?
(Hepsi birden ona doğru dönerek hayretle bakmaya koyulurlar. O istifini bozmadan konuşmasını sürdürür. Durumunu biraz daha abartır bu arada. Küçük dağları ben yarattım dercesine süzer hepsini…)
Çünkü benim adım Tembellik’tir. Ben çalışanları hiç sevmem. İnsanlara buğday yetiştirmek için tarlasını süren çiftçiye, fabrikalarda çalışan işçilere, kışın en karanlık gecelerinde bile gözünü kırpmadan sınırlarını bekleyen askerlere, devletin düzenini idare etmek için durmadan çalışan insanlara öyle bir kızarım ki… Ne var çalışacak yani? Sırtüstü yat, keyfine bak! Uğraşıp didinmek, yorulup terlemek neye yarar? Üstelik böyle davranmanın kime ne faydası var! Oooh, ne rahat bir yer burası… Doğrusu arkadaşlarımdan da memnunum… Hepimiz kafa dengiyiz… Burada iyi günler geçireceğiz. Bu kadarcık konuşmak bile beni ne kadar yordu, zavallı çenelerim ağrıdı.(Yüksek sesle esner ve yeniden uzanır.)

ZULÜM-Benim adım Zulüm’dür.Kimseye acımam ben…Birinden “Merhamet” diye bir söz duydum.Acaba bunun anlamı nedir diye defterimi karıştırdım.Bulamadım.Benim yüreğim granit taşı gibi serttir.Ne ağlamak,ne yalvarmak,ne gözyaşı benim yüreğimi hiçbir zaman yumuşatamaz.İnsanları yumruğumla ezer,evlerini yıkar; ocaklarını dağıtırım.İnsanoğluna elimden gelen kötülüğü yaparım.Bazen cellat olur nicesinin kafasını uçururum.Bazen zindancı olur,nicesini zincirlere vurup rutubetli taş odalarda çürütürüm.Herkes benden korkar.Bir de haksızlık adında bir kardeşim var.Her yerde beraber gezeriz.Bir yerde baykuşlar gibi tünedik mi o yeri,o ülkeyi kısa zamanda bir enkaz yığınına çeviririz.Şöhretimiz pek büyüktür..Tarih kitaplarında bizden bol bol söz edilir.Şimdiye kadar batırmış olduğum ülkelerin sayısını ben bile unuttum.Arkadaşlarım baykuşlar,sırtlanlar,kaplanlar ve yılanlardır.Benim dolaştığım yerlerde insanlar tir tir titrerler.Yumruğum başlarına balyoz gibi iner…Biz.Haksızlık kardeşimizle bir memlekete çöreklendik mi kısa zamanda bütün ocaklarına incir ağacı dikeriz.

HAKSIZLIK-Zulüm kardeşim beni anlatırken kendini de anlattı. Benim adım Haksızlık’tır. Ben nereye gitsem, zulüm kardeşim de peşimden gelir. Ben doğruluk nedir bilmem! Bir ülkeye girip de yerleştim mi hiçbir düşman kuvveti o ülkeyi benim kadar kısa zamanda mahvedemez. Bir ülkenin halkı, adaletten, haktan ümidini kesti mi artık hiçbir zaman belini doğrultamaz. Kısa zamanda mahvolup gider. Ben işimi çeşitli yöntemlerle yürütürüm. Çok etkili yöntemlerim vardır. Bunların başında rüşvet gelir. Kötü insanlar, başkalarına kötülük yapmak isteyenler, beni pek severler. Her zaman peşimden koşup gelirler. Bunlar benim en sadık yardımcılarımdır. Burada ne iyi arkadaşlar var. Hepimiz de el ele vermeye karar verdik. Şimdiye kadar elbirliği ile batırdığımız nice ülkeler gibi her yeri en kısa zamanda perişan edeceğiz.

HEP BİRDEN-Evet! Her yeri baykuşlara yuva yapacağız!

BİLGİSİZLİK-Ne güzel, ne hoş! Gönlümü ferahlatan sözler dinledim hepinizden. İçim açıldı birden. Artık yeni yurdum burası, diyeceğim şimdiden!

HASTALIK-Bu arkadaşların yardımı ile ortalığı rahatça kırıp dökebileceğim. Ayakta tek adam bırakmayacağım.

GERİCİLİK- Görün işte bakalım! Bana boyun eğmeyenleri nasıl acı bir sonuç bekliyor!

AÇLIK-Bu arkadaşlar da benimle beraber oldukça kimse bir lokma ekmek bulamayacak!

KORKU-Güç aldım sizden dostlar! Şimdi yüreklere daha kolay dehşet salacağıma inanıyorum!

SEFALET-Halkın olduğu gibi kollarıma düşeceğini şimdiden hissediyor gibiyim!

ZULÜM-Herkes, yumruğumun acısını çok yakında beyinlerinde hissedecek!

HAKSIZLIK-Haydi arkadaşlar! Hep birden zafer şarkımızı söyleyelim!

(Hep birden koro halinde tane tane söylerler.)

Bilgisizlik, Hastalık, Gericilik, Sefalet

Açlık, korku, tembellik, zulüm, haksızlık, afet!

Ey bu ülkenin halkı, sen bunlara dikkat et!

Biz el ele verdik mi o yeri yok ederiz!

O yurdun ocağına hemen incir ağacı dikeriz!

Nereye el attıksa ufukları karardı.

İnsanlar sefil oldu, benizleri karardı.

Zavallılar boş yere bir kurtuluş arardı.

Biz el ele verdik mi o yeri yok ederiz.

‘’O yurdun ocağına hemen incir ağacı dikeriz!

(Bu sırada pencerelerde yavaş yavaş artan bir ışık görünür. Tembellik ve Hastalık dışındakiler pencereye koşup bakarlar.)

BİLGİSİZLİK-Ne görüyorum? Koltuğunda kitaplar bulunan biri geliyor buraya…

HASTALIK-Yüzü ne kadar sağlıklı? Adımlarını ne kadar da rahat ve serbest atıyor!

GERİCİLİK-Başında da bir ışık var. Korkunç bir şey bu! Yok, bu ışık benim gözlerimi kamaştırıyor. Bakamam ona…

AÇLIK-Yanakları tombul tombul! Adeta koşarak geliyor.

KORKU-Gözlerinde korkunun zerresi bile yok! Çok cesur bir çocuk…

SEFALET-Üstü başı ne kadar temiz! Elbiselerinde ne bir yırtık, ne bir leke var!

TEMBELLİK-Böyle birinin burada ne işi var?

ZULÜM-Bu gelişi hiç beğenmedim. Hiç de bize boyun eğecek birine benzemiyor.

HAKSIZLIK-Bu gelen hiçbirimize benzemiyor. Bize tamamıyla yabancı…

İKİNCİ PERDE

(ÖNCEKİLER-CUMHURİYET)

BİLGİSİZLİK-Kimsin sen?

CUMHURİYET-Ben Cumhuriyetim… Bana Cumhuriyet derler… Babam Atatürk’tür! Siz kimlersiniz?

ZULÜM-Benim adım Zulüm’dür. Diğer arkadaşlarım da Bilgisizlik, Gericilik, Hastalık, Haksızlık, Korku, Sefalet, Açlık ve Tembelliktir.

CUMHURİYET-Burada benim yurdumda ne işiniz var sizin?

ZULÜM-Çöreklenip yerleşecek bir yer aradık da…

CUMHURİYET-Benim geldiğim yerde işiniz yoktur sizin! Haydi defolun buradan!

KORKU-Şuna bakın hele! Hiç korkmuyor bizden!

TEMBELLİK-Ben şimdi yerimden mi kalkacağım?

CUMHURİYET-Evet, hepiniz buradan defolup gideceksiniz!

HAKSIZLIK-Sen ne cesaretle bize kafa tutuyorsun? Burada ne kadar kalabalık olduğumuzu görmüyor musun?

CUMHURİYET-Ben, hepinizi tek başıma tepeleyebilirim. Ne kadar kalabalık olursanız olun! Umurumda değil, bilesiniz!

KORKU-Zulüm kardeş, sen ona karşı çık!

ZULÜM-Yok!Yok!Ben Cumhuriyete tek başıma bir şey yapamam.Ama Bilgisizlikle Gericilik kardeşler bana yardım ederlerse...

GERİCİLİK-Yok, hayır! Benim gözlerim kamaşıyor, bakamıyorum ona…

BİLGİSİZLİK-Ben de onunla baş edemem…

(Cumhuriyet hangi tarafa yönelse oradakiler gerilemektedirler. Hepsi ondan korkmakta ve çekinmektedir.)

CUMHURİYET- Hâlâ mı buradasınız? Hâlâ defolup gitmediniz demek?

KORKU-Ben gidiyorum, ben gidiyorum! (Kaçarak gider)

GERİCİLİK-Ben de burada daha fazla kalamam!

SEFALET-Görüyorum ki bana da burada fazla kalmak düşmeyecek. Haydi, Açlık kardeş, biz de gidelim buradan… Başka yere başvuralım…(Sefaletle Açlık da koşarak çıkar. )

CUMHURİYET-Ya sizler? Sizler niçin hâlâ gitmiyorsunuz?

ZULÜM-Anlaşıldı, kimseden yardım göremediğime göre benim de buradan uzaklaşmam gerek!(Zulüm de koşarak kaçar.)

HAKSIZLIK-Ben Zulüm kardeşin olmadığı yerde barınamam ki…
(Haksızlık da çıkar. Bu arada Hastalık yerinden güçlükle kalkmıştır.)

CUMHURİYET- Sen neden hâlâ gitmiyorsun Bilgisizlik?

BİLGİSİZLİK-Gideceğim gideceğim! Seninle baş edilemez çünkü… O kitaplarınla vurma bana! (Bilgisizlik de kaçar.)

(Cumhuriyet Tembellik’e dönerek)

CUMHURİYET-Sen kimsin ki herkes kaçtığı halde hâlâ yerinden bile kımıldamadın?

TEMBELLİK-Bana Tembellik derler. Bütün sevgili arkadaşlarımın gittikleri bu yerde artık bana iş kalmadığını anlıyorum ama yerimden kalkmaya üşeniyorum.

CUMHURİYET-Ben seni buradan kovmayı bilirim.(Bir tekme atar. O zaman Tembellik de yerinden fırlayarak kaçar.)

CUMHURİYET-İşte hepsi defoldu, gitti. Ortalık temizlendi.(Cumhuriyetin simgesi olan “Cumhuriyet” şiirini okur.)

CUMHURİYET

Yaşadığımız devir
Cumhuriyet devridir
Bu ulusal devirde
Zengin de fakir de birdir
Ulusa zulüm yapan
Artık aramızda yok
Bu devrin sevinci çok
Ulustur yurda hâkim
Şimdi artık bizimdir
Bizimdir güzel vatan
Gönüllerde Hürriyet
Yaşasın Cumhuriyet

(Sonra kanatlı Cumhuriyet perileri gelir. Bütün koro iki sesli olarak şiiri bir kez daha okurlar, perde yavaş yavaş iner.)

Bu oyun forum üyelerimizden Sercan 2049 tarafından düzenlenmiştir.
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş !
Reklam Alanı
Yeni Konu aç Cevapla

Anahtar Kelimeler
çocuk oyunları, çocuk tiyatro oyunları, çocuklar için oyunlar, cumhuriyet güneşi, cumhuriyetle ilgili tiyatro oyunu, kısa oyunlar, kısa tiyatro metinleri, metinler, oyunlar, piyesler, teatral oyunlar, tiyatro, tiyatro metinleri, tiyatro oyunları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler